Aktualności

„Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje”

Zapraszamy do lektury szóstego numeru „Animacji Życia Publicznego”. Jest on efektem seminarium „Animacja pro bono publico”, które dzięki gościnności Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowano w Gdańsku w dniach 28-29 września 2011.

Rozważania podczas seminarium dotyczyły źródeł i początków zjawiska „uobywatelnienia”. Uczestnicy seminarium, zarówno w swych wystąpieniach indywidualnych, jak i ogólnych dyskusjach, zastanawiali się nad problemami pojawiającymi się na styku teoretycznych założeń, planów i projektów z, nie zawsze łatwymi i sprzyjającymi, doświadczeniami.

Szósty numer jest autorską publikacją gdańskich gospodarzy. Szczególny udział w jego przygotowaniu (a także w zorganizowaniu seminarium i we współpracy programowej) wzięły profesor Maria Mendel, Karolina Starego i Marta Szadowiak, których tekst „Animacja pro bono publico: razem dla wspólnego dobra” otwiera zeszyt.

Ponadto w numerze znajdują się teksty podzielone na 4 grupy tematyczne:

Animacja–demokratyzacja–konflikt
Sztuka i animacja – sztuka animacji
Animacja w dążeniach do prawa miejsca
Animacja w przestrzeni biograficznej.

Wśród nich zaś m.in. opis sztuki partycypacyjnej ze Skandynawii autorstwa Agnieszki Wołodźko – kuratorki Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, tekst o budżecie obywatelskim na przykładzie Sopotu (tekst Marcina Gerwina) oraz analiza porównawcza Francji, Rosji i Polski pt. „Grupowa przemoc testem dla lokalnego środowiska społecznego” Łukasza Jurczyszyna.

Zeszyty Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje to zapis debat i szereg tekstów prezentujących tematy poruszane podczas cyklicznych seminariów „Teoria i praktyka animacji lokalnych polityk publicznych”, organizowanych w ramach projektu „Decydujmy razem”.

Zapraszamy do lektury!

Animacja Życia Publicznego. Analizy i Rekomendacje Nr 1 (6)