Aktualności

Balansowanie na linie – wspólnotowy łańcuch?

Niedawno w Centrum Społecznym Paca 40 odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Spotkały się przedstawicielki wspólnotowych inicjatyw- kobiecej ekonomii społecznej z Fundacji MaMa, Milanowskiego Klubu Mam, Kooperatywy Grochowskiej. Uczestnikom udało się rozebrać na czynniki pierwsze hasło: „ekonomia wzajemnościowa”

Wydarzenie było transmitowane online w czasie bieżącym na stronach cal.org.pl i centrumpaca.pl. Tym, którym nie udało się obejrzeć wydarzenia „na żywo” – zapraszamy do obejrzenia relacji:


 

Po pierwsze – balansowanie na linie- czyli jak młode mamy radzą sobie w biznesie

Sylwia Chutnik- prezeska Fundacji MaMa, działaczka społeczna i pisarka opowiedziała skąd wziął się pomysł na spółdzielnię prowadzoną przez mamy. Jej zdaniem kwestia ekonomiczna w kontekście kobiet, a zwłaszcza młodych matek to- zależność ekonomiczna, jednoosobowe działalności ekonomiczne, które utrzymują się przez dwa lata, a potem są zamykane.

Jak to jest kiedy staramy się pracować i jest z nami dziecko? – pyta Pani Sylwia. Jest to sytuacja kiedy work life balance to tak naprawdę taniec na linie – gdzie jedną ręką musimy pisać na komputerze, a z drugiej karmić dziecko. I tak naprawdę jesteśmy dwuetatowymi kobietami. Jedynym z wyjściem z takiej sytuacji jest ekonomia społeczna nastawiona na wspólnotę. Fundacja MaMa przyjęła, że to właśnie wspólnotowa firma jest rozwiązaniem na bolączki młodych mam. Będą mogły pomóc sobie nawzajem w tej logistyce życia codziennego, która uniemożliwia rozwój zawodowy.

Ekonomia społeczna- w tym wypadku było to założenie spółdzielni socjalnej- niezależność ekonomiczna, biznes, ale uwrażliwiony na kwestie społeczne. Wybrano matki, które były w trudnej sytuacji- nie miały pracy  lub nie miały do czego wrócić. I tak powstała spółdzielnia mam.

Spółdzielnia łamie stereotyp- matki w pracy. Mamy to bardzo zdyscyplinowane pracownice, dbają o czas, szybciej wykonują swoją pracę, bo nie mogą zostać po godzinach i nie mogą przyjść w trakcie weekendu.

Po drugie – wszystko się ludziom przydaje

Nigdy nie zgadniesz, co ludzie mogą chcieć kupić. Co dla Ciebie jest śmieciem, dla innych może stanowić prawdziwy skarb. Z tym hasłem swoje wystąpienie rozpoczęła Klara Wigier z Milanowskiego Klubu Mam. Jak sama mówi, wszystko zaczęło się od grupy mam, która przekazywała sobie dziecięce ciuszki. Stwierdziła, że można zrobić to na większą skalę. Narysowały plakat i dogadały się z przedszkolem. Wystawiły swoje rzeczy. Okazało się, że przyszło kilkadziesiąt osób. Wszystkie ubranka się rozeszły.

Czemu to robimy?- Pozbywamy się rzeczy, robimy porządki w domu. Świadomie gospodarujemy tymi rzeczami. Dbamy o środowisko- dając rzeczom nowe życie. Zdobywamy nowe znajomości i poznajemy sąsiadów. Dzieciaki przychodzą, dostają 5- 7 zł od rodziców i uczą się nimi dysponować, potrafią się targować i wychodzą z pełnymi torbami zakupionych rzeczy. Garażówka- uczy wartości pieniądza.

Po trzecie – zacznijmy od znajomych

Co to jest kooperatywa?- nazywane są  grupami solidarnymi i grupami zakupowymi. Grupa ludzi, która wspólnie zamawia produkty spożywcze. Na Grochowie działa już od pięciu lat. Zaczęło się od grupy mam, która wspólnie zamawiała różne rzeczy, żeby obniżyć koszty przesyłki. Potem grupa się rozrastała i była możliwość negocjowania cen.

Po co robić wspólnie zakupy? Jak mówi Anna Urbańska jej grupa chciała zamawiać rzeczy ekologiczne ze znanego źródła, jedzenie, które będzie po prostu dobre. Zależało im, żeby było po dostępnych cenach. Zaczęło się od zakupów na znanych portalach jak kupuj u rolnika. Potem przy rozrastaniu się grupy, okazało się, że każdy kogoś zna, kto robi coś fajnego i jak mówi jedna z założycielek kooperatywy teraz mamy kontakty z rolnikami z mazur, mamy Panią która robi dla nas ser i masło. Na liście e-mailingowej mamy ok. 300 osób

Po czwarte zwiększyć możliwości wyboru

Coworking- jak mówi Patrycja Dołowy z Fundacji MaMa to- rodzaj wspólnej pracy osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, gdzie możemy się wspierać robiąc inne rzeczy.  Pomysł realizuje organizacja czeska i stanowi inspiracje do rozwijania tego obszaru w Polsce. U nas trudnością są kwestie prawne, dlatego tego typu inicjatywy dopiero się rozwijają. Osoby, które prowadzą jednoosobowe działalności, nie mają wspólnych celów biznesowych- ale mają potrzeby wspierania się nawzajem. Wspólnie zatrudniają opiekunkę czy osoby, które prowadzą dla nich treningi, korzystają ze wspólnej przestrzeni do pracy itp. Zwiększają sobie alternatywę, mogą sobie pomóc sobie nawzajem.

Zapraszamy na kolejne spotkania o wspólnotowych inicjatywach. Sąsiedzki warsztat już 7 września, a kolejne spotkanie Zainspiruj się i działaj 18 września. Wszystko oczywiście tylko w Miejscu Akcji. PACA 40. (www.centrumpaca.pl)

Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu “Ekonomia Wzajemnościowa – promocja i rozwój kooperatyw” dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Działania realizowane w ramach Centrum Społecznego Paca 40 współfinansowane są ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.