Aktualności

Bałwan z szafy

Jestem uzależniona, już 10 lat się wymieniam. Zobaczyłam to w Londynie. Tam dziewczyny chodziły na takie małe „swapy” po domach. Potem wymieniałam się przez internet – mówi Jolanta Walczyk współzałożycielka portalu Ekorodzice, i jedna z tych, które szafing w Kuźni wymyśliły.

Ale zacznijmy od początku. Bo zanim szafing wyszedł z szafy był jeszcze portal. Byłyśmy na wakacjach w Skandynawii. Zachwyciło nas tam inne podejście do macierzyństwa. Akurat chciałyśmy coś zrobić razem. Stworzyłyśmy więc portal Ekorodzice – dodaje Magdalena Tokarska, jego redaktor naczelna. Ta platforma internetowa jest adresowana do ekologicznych rodziców i osób które myślą o macierzyństwie. – A wiadomo, gdy kobieta jest w ciąży zaczyna czytać etykiety na kosmetykach, interesować się tym co je – Ekorodzicielstwo to ekologia, ale i ekonomia, szukanie tańszych rozwiązań, antykonsumpcjonizm. No i z tym łączy się też szafing. „Szafing”– inaczej z angielskiego – „swap” (czyli wymiana), „eco-shopping”, czy – co brzmi bardziej znajomo – „ciuchowisko”, „wymienialnia”, „wymianka”, to protest wobec konsumpcjonizmu i galerii handlowych, wymiana ubrań między sobą – zamiast zakupów.

Na początku, organizowany przez ekoportal szafing w klubie Kuźnia, miał służyć młodym rodzicom. Chodziło o wymianę ubranek i akcesoriów. Małe dzieci szybko potrzebują nowych ubrań, więc rodzicom się to spodoba. Pani Jola dodaje – Zresztą używane rzeczy dla małych dzieci są zdrowsze. Dopiero po 6 – 10 praniach wypierają się szkodliwe substancje. Tylko, że się okazało, że dorośli bardziej się tym interesują i też by chcieli między sobą robić „swap”.

Pomysł na Szafing w Kuźni urodził się w głowie Małgorzaty – włącza się Kasia Szczęśniak, bibliotekarka i klubowa animatorka, kolejna z organizatorek. Wspomina Małgosia Mokrzycka: – I ktoś tam wspomniał o szafingu, a później to już Kasia zadziałała, wiedziała, że dziewczyny mają portal i organizują szafingi.

Klub Kuźnia to miejsce warsztatów i zajęć dla mieszkańców okolicznych osiedli, można tu tańczyć balet, hip-hop czy sevillanas, działa też klub brydżowy. Są zajęcia edukacyjne dla najmłodszych: językowe, teatralne, muzyczne i ekologiczne spotkania z bajką, konkurs plastyczny na nowohucką legendę, książkowe kluby dyskusyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz spotkania wokół literatury. Ostatnia nowość to Smaki Literackie, połączenie dyskusji o książkach z gotowaniem – pomysł Katarzyny Szczęśniak bibliotekarki i animatorki Klubu Kuźnia. Trzecia edycja Szafingu w Kuźni odbyła się 9 czerwca 2011r.,

Program Szafingu jest coraz bogatszy. W trakcie ostatniego, czerwcowego wydarzenia swoje usługi promowała firma, która prowadzi recykling wózków dziecięcych. Okazuje się, że ze starych, zniszczonych wózków można „wyczarować” nowe po znacznie przystępniejszej cenie niż w komercyjnej sprzedaży. Jest też kąt z kawą, bo niektórzy przychodzą na Szafing żeby spotkać rodziców dzieci w podobnym wieku i pogadać. Nowością był udział stylistki i wizażystki Barbary Habiedy, która doradzała chętnym w doborze stroju. „Wymiankowe ciuchy” stały się inspiracją do przygotowania wystawy zdjęć „Historie szafowe” prezentujących stylizacje wykonane tylko przy wykorzystaniu ubrań dostępnych na wymianę.

Magdalena Tokarska z portalu Ekorodzice: – A ja ostatnio na przykład znalazłam sukienkę, w której pójdę na wesele.
– Ludzie nas ciągle zaskakują, a to konsola, a to samowar – opowiada pani Małgosia. – Ale najdziwniejszy chyba był strój bałwanka dla niemowlaka.

Trzeba tylko pamiętać, że są zasady: mężczyźni na przykład nie chcą się wymieniać na spodnie czy koszulę, ale na książki, gadżety, gry komputerowe. I jak już ktoś zrobi sobie porządek w szafie, może liczyć na to, że te rzeczy do niego nie wrócą. – Niektórzy to, czego nie wymienią, zostawiają nam, wtedy to trafia do Towarzystwa Brata Alberta lub domu samotnej matki- mówią organizatorki.

Jednak teraz gdy przychodzą osoby po pięćdziesiątce mają trudność z wymianką, bo dla nich niewiele jest w ofercie – mówi Małgorzata. – Zastanawiamy się więc nad stworzeniem strefy dla seniorów.

– Przychodzą za to dzieci – dodaje Magdalena Tokarska – uczą się, że wszystko jest przydatne i rzeczy nie należy wyrzucać. Pamiętam na przykład siedmiolatka, który szukał rzeczy dla swojej siostrzyczki.

Opisana historia jest częścią publikacji Aktywne Społeczności. Zmiana Społeczna. Katalog Praktyk, tom II wydanej przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. To zestaw ponad 30 inspirujących mini-reportaży o tym jak lokalne społeczności potrafią brać sprawy w swoje ręce.
Mieszkańcy, którzy społecznie wydają lokalną gazetę, seniorki, które spotykają się w miejskim parku, by razem tańczyć, uczniowie, którzy tworzą grę planszową na temat miasta, w którym żyją – te i wiele innych historii można przeczytać w najnowszym Katalogu Praktyk Aktywnych Społeczności. Historie są bardzo różne, ale każda z nich pokazuje w jaki sposób grupy i społeczności potrafią odkryć drzemiącą w nich energię i wpływać na otaczającą ich lokalną rzeczywistość.

Opowieści zostały zebrane przez doświadczonych animatorów Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, którzy działają w każdym województwie i poszukują przykładów „aktywnych społeczności”. Towarzyszą im przez kilka miesięcy, poznają sposoby działania. Celem jest zrozumienie i opisanie „praktyki społecznej”, a także dostarczenie metodycznie podbudowanej wiedzy o tym, jak dalej rozwijać projekt lokalnych zmian.

Do pobrania:
Aktywne Społeczności. Zmiana Społeczna. Katalog Praktyk, tom II

Publikacja została wydana w ramach projektu “Tworzenie i Rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Patronat medialny nad publikacją objął portal organizacji pozarządowych ngo.pl

Zapraszamy do dołączenia do listy subskrybentów Newslettera CAL. Chcesz, aby prosto na Twoją skrzynkę emailową trafiały aktualne informacje związane z Centrum Wspierania Aktywności Loklanej CAL? Już dziś dołącz do grupy odbiorców newslettera. Wystarczy wypełnić krótki formularz znajdujący się na www.cal.org.pl pod mapą CAL.