Aktualności

Biblioteko, otwórz się na sąsiada. Sąsiedzie, otwórz się na bibliotekę

Zaczynamy kolejną edycję Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich!  Do udziału szczególnie zapraszamy bibliotekarzy, którzy chcą by ich placówki były czymś więcej niż tylko wypożyczalniami książek.

W czwartek 22 marca, w Warszawskiej Galerii Ekslibrisu przy ulicy Grójeckiej 109, odbyła się inauguracja IV edycji Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich. Na wydarzenie przybyli przedstawiciele warszawskich bibliotek publicznych oraz innych instytucji społeczno-kulturalnych, a także członkowie nieformalnych ruchów sąsiedzkich.

Podczas części informacyjnej spotkania, Paweł Jordan, ekspert Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL opowiedział o Stołecznym Centrum Współpracy Obywatelskiej, a Marta Marcjanik z Q-Ruchu Sąsiedzkiego zaprezentowała historię Ruchu oraz plany na dalszą działalność.

Na zakończenie tej części spotkania, prowadząca, Kornelia Zagórska oraz Katarzyna Urbanowicz, zawodowa bibliotekarka, kierowniczka Przystanku Książka oraz trenerka szkoleń w Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich opowiedziały o AIS czyli cyklu szkoleń dla lokalnych działaczy, realizowanym przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Poprzednie edycje zaowocowały utworzeniem zintegrowanej grupy warszawskich aktywistów, którzy zaangażowali się we współtworzenie sztandarowych inicjatyw Q-Ruchu, takich jak Podwórkowa Gwiazdka czy Dzień Sąsiada. – Tegoroczna AIS różni się tym, że jest adresowana także do bibliotekarzy. Chcemy, aby wzięli oni udział w naszym projekcie, ponieważ zależy nam na zmianie wizerunku bibliotek, które mają potencjał, aby stać się lokalnymi centrami kultury. – podkreślała Kornelia Zagórska. Aby wziąć udział w Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich należy wysłać zgłoszenie do 31 marca. Co istotne – utworzona grupa będzie mieć charakter zamknięty, dopuszczalna jest jedna nieobecność. – Naszą ambicją jest stworzenie spójnych grup, złożonych z aktywnych mieszkańców Warszawy oraz pracowników publicznych bibliotek, aby w przyszłości mogli ze sobą współpracować i wspólnie zmieniać oblicza swoich sąsiedztw. – uzasadniała koordynatorka Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich, Kornelia Zagórska. – Program tegorocznej edycji AIS został tak skonstruowany, aby zarówno lokalni działacze, jak i pracownicy bibliotek otworzyli się na siebie nawzajem. Chcielibyśmy, żeby każdy uczestnik zdobył wiedzę potrzebną do podjęcia działań animacyjnych dla swojego sąsiedztwa. – dodała Katarzyna Urbanowicz, zachęcając do wzięcia udziału w Akademii. – Jesteśmy nastawieni na dalszą współpracę z absolwentami AIS – mamy nadzieję, że jej owocem będą np. publikacje lub poradniki dotyczące organizacji sąsiedzkich inicjatyw.

Spotkanie inauguracyjne nie sprowadzało się jednak jedynie do teorii. Goście specjalni: p. Janina Saffarini, kierownik Wypożyczalni nr 75 na Ochocie oraz p. Karol Tomaka, kierownik Mediateki START-META na Bielanach, podzielili się swoim doświadczeniem z zakresu organizacji wydarzeń sąsiedzkich, aktywizacji lokalnej społeczności, a także zarządzania instytucją społeczno-kulturalną.

Od dwóch lat pracownicy pasażu „Pod Skrzydłami” organizują Dzień Sąsiada. – Najpierw musieliśmy nawiązać sąsiedzkie stosunki i zaprzyjaźnić się jako instytucje, żeby móc wyjść z inicjatywą i zachęcić do tej imprezy także sąsiadów z pobliskich bloków. Początkowo byliśmy we czwórkę – Biblioteka Publiczna, Księgarnia, Bar oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. Z czasem zaczęły się do nas przyłączać także inne instytucje. Dzięki organizacji Dnia Sąsiada przestaliśmy być dla siebie anonimowi, staliśmy się jedną wielką rodziną – mówiła p. Saffarini. Każdy z organizatorów dał coś od siebie, wniósł zapał i pomysły. W zeszłym roku inicjatywa okazała się ogromnym sukcesem. Zorganizowano poczęstunek, quiz, loterię i inne atrakcje. – Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Europejski Dzień Sąsiada, dziś pośpiewasz i pogadasz, a gdy wiersz ułożysz zgrabny, to otrzymasz prezent ładny”. Później wykorzystaliśmy te rymowanki – wydrukowaliśmy je na kolorowym papierze i rozwiesiliśmy w całym pasażu. – dodała.

– Jesteśmy nastawieni na kontynuację. Mamy już pomysł na tegoroczny Dzień Sąsiada. Głównym motywem mają być urodziny, ponieważ wiele instytucji z pasażu będzie obchodzić wtedy swoje jubileusze.

Drugi gość specjalny, Karol Tomaka, opowiedział o zarządzanej przez siebie instytucji. Mediateka jest filią Biblioteki Publicznej Bielany i istnieje od 2010 roku. W bardzo krótkim czasie stała się czymś na kształt multimedialnego centrum kultury, jednocześnie zachowując swoją „biblioteczną tożsamość”. – Stworzyliśmy szeroką ofertę dla osób w każdym wieku. Odbywały się u nas wieczorki zapoznawcze dla seniorów, dzieci przychodzą do nas na zajęcia komputerowe i różnego rodzaju warsztaty. Dzięki nawiązaniu współpracy z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego wdrożyliśmy programy oparte na międzypokoleniowej edukacji. Jesteśmy także otwarci na współpracę z ośrodkami z innych dzielnic. Naszym partnerem merytorycznym jest m.in. Dom Kultury „Dorożkarnia” w dzielnicy Mokotów. Chcemy dalej się rozwijać. – mówił Karol Tomaka.

Jak widać nie brakuje przykładów obfitujących w „dobre praktyki”. W Warszawie żyje wiele osób zaangażowanych w działalność adresowaną do lokalnej społeczności. Akademia Inicjatyw Sąsiedzkich umożliwi poznanie ich, wymianę doświadczeń oraz nawiązanie współpracy. Razem możecie ODKRYĆ SIŁĘ SPOŁECZNOŚCI!

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w IV edycji Akademii Inicjatyw Sąsiedzkich zachęcamy do wysyłania swoich zgłoszeń. Można je znaleźć na stronie internetowej: http://www.inicjatywysasiedzkie.pl/dzialania/edukacja/ivedycja.html. Informacja o wynikach rekrutacji pojawi się już na początku kwietnia. Szkolenia będą odbywać się raz w miesiącu, w środy, w godzinach 15:30-19.30, w WARSZTACIE przy Placu Konstytucji 4. Więcej informacji na temat programu szkoleniowego AIS pod adresem: http://www.inicjatywysasiedzkie.pl/dzialania/edukacja/ivedycja/178-tematywarsztatowais2012.html.

Akademia Inicjatyw Sąsiedzkich (AIS) to projekt zakładający stworzenie warszawskiej platformy współpracy, wsparcia i edukacji  dla aktywnych mieszkańców działających na rzecz swoich lokalnych społeczności. Organizujemy szkolenia, seminaria i debaty poświęcone wybranym tematom z obszarów związanych z aktywnością sąsiedzką, życiem w przestrzeni miejskiej, a także wspieramy i promujemy wszelkie lokalne inicjatywy sąsiedzkie. AIS organizuje Q-Ruch Sąsiedzki przy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, w ramach Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej.

Anna Warwas