Aktualności

CAL na Kongresie “Biblioteka – lubię to!”

Pracownicy bibliotek z całej Polski przyjechali do Warszawy, by wymieniać się doświadczeniami i pogłębiać wiedzę z zakresu rozwoju bibliotek. Kongres jest podzielony na cztery panele tematyczne:

  • Nowoczesna biblioteka
  • Pasje w bibliotece
  • Wysłuchaj eksperta
  • Ludzie w bibliotece

Na kongresie nie zabraknie Stowarzyszenia CAL. Uczestniczyć w spotkaniu będzie koordynatorka edukacji w Programu Rozwoju Bibliotek – Małgorzata Frydrych. Warsztat „Kim są nieużytkownicy bibliotek? Jak ich przyciągnąć?” poprowadzi nasza ekspertka Marta Henzler.

Marta Henzler:

Warsztat będzie okazją do przyjrzenia się nie tym mieszkańcom i mieszkankom, którzy już są w bibliotece – czytają prasę, wypożyczają książki, korzystają z komputera, biorą udział w dyskusjach i spotkaniach, zaglądają pogadać, ale tym, którzy w bibliotece nie byli lub nie bywają. Można ich zasadniczo podzielić na dwie grupy:

tych, którzy są aktywni w różnych sferach (zawodowej, społecznej), ale daleko im do uczestnictwa w kulturze i edukacji, jakie proponuje biblioteka

tych, którzy nie są aktywni w ogóle – nie biorą udziału w życiu społecznym, ale także niekoniecznie w ogóle mają wpływ na swoje życie.

Zwłaszcza praca z tą drugą grupą (rozpoznanie, zapytanie o potrzeby i możliwości, danie przestrzeni do udziału), która „nie wpada” w zakres wpływu żadnej z instytucji i organizacji lokalnej, wydaje się być szczególnie interesująca, ale też jest wielkim wyzwaniem.

Trzy zasadnicze elementy tego warsztatu to:

  1. refleksja dotycząca rozpoznawania mieszkańców „pozabibliotecznych” – jak ich poznać, myśleć o nich w kontekście zasobów, potencjału społeczności i biblioteki,
  2. wypracowanie metod – jak do nich dotrzeć, rozmawiać, być z nimi w realnym kontakcie, jak znaleźć punkty wspólne i włączyć ich w życie biblioteki i w życie społeczne w ogóle,
  3. refleksja – po co się tym zajmować, jakie są korzyści dla biblioteki i jak nie robić tego samemu/samej?

Marta HenzlerMarta Henzler – animatorka, socjolożka, edukatorka, od 9 lat związana ze Stowarzyszeniem CAL, gdzie na co dzień pracuje z trenerami i trenerkami CALowskimi. Wierzy w edukację (od superwizji animacji po edukację środowiskową), ale tylko przy zaangażowaniu i partnerskiej relacji wszystkich jej uczestników. Pracuje edukacyjnie z przedstawicielami instytucji i organizacji lokalnych, grup obywatelskich, sąsiedztw, wspiera ich w tworzeniu sytuacji edukacyjnych na rzecz rozwoju społeczności. Ostatnio także na rzecz własnego podwórka na Sielcach.

W PRB bierze udział w pracy zespołu trenerskiego Stowarzyszenia CAL nad szkoleniami dla bibliotek lokalnych, opiekuje się merytorycznie szkołami trenerskimi dla bibliotekarzy/ek w Stowarzyszeniu Trenerów Organizacji Pozarządowych STOP, ma także doświadczenie superwizji animacji i współpracy środowiskowej w jednej z bibliotek gminnych.