Aktualności

Era komputera

Jak cybernetyk na emeryturze i ekonomistka stworzyli lokalny „system” bezpłatnej nauki obsługi komputera dla seniorów z całej Ochoty.

Pan Jerzy Szewczyk- emerytowany cybernetyk, informatyk i wieloletni akademicki wykładowca przeprowadził się wraz ze swoją małżonką na Ochotę ponad 6 lat temu. Klub Osiedlowy SURMA zauważali od jakiegoś czasu i czuli, że to miejsce ich do siebie zaprasza. Decyzję o tym, czym będzie się zajmował, podjął przypadkowo, ponieważ to właśnie jego żona – pani Barbara chciała uczyć dzieci gry na pianinie. A co potrafił pan Jerzy? Także uczyć. Miał też silne poczucie, że nadszedł czas, aby tajniki wiedzy komputerowej przybliżyć starszym mieszkańcom. Jak można prowadzić zajęcia w małym biurze osiedlowego Klubu? Normalnie. Przy dwóch komputerach i jednym laptopie. Na początku ludzie, którzy przychodzili byli raczej słuchaczami, ponieważ przy jednym komputerze siedziały 2-3 osoby, więc nie każdy miał okazję, aby sam wszystko mógł zrobić. Było bardzo mało miejsca, ale jakoś sobie radziliśmy- wspomina pan Jerzy. Nie było innych możliwości, więc trzeba było zorganizować pracę w takich warunkach, jakie były dostępne. Prowadząc cyklicznie, 2 razy w tygodniu zajęcia jako wolontariusz pan Jerzy dzielił się swoimi umiejętnościami, wiedzą i cierpliwością nawet z najstarszymi mieszkańcami, zatem „poczta pantoflową” wieść o kursie rozeszła się bardzo szybko. Zaczęto zastanawiać się, gdzie można by było przenieść zajęcia, aby pomóc większej ilości mieszkańców.

Zasoby instytucji

Wraz z animatorkami z Klubu rozpoczęli poszukiwania w okolicznych instytucjach. Pierwszym pomysłem było przedszkole, ale tam nie udała się współpraca. W kolejnym podejściu-okoliczna szkoła podstawowa, która okazała się dobrym wyborem. Chcąc poprowadzić takie zajęcia na zasadzie bezpłatnej, partnerskiej umowy, należy ustalić zasady współpracy. Udostępnienie sali komputerowej, to zawsze trudność dla administratora – mówi pan Jerzy. Uczniowie często mają różne blokady i filtry, szkoła boi się, żeby nie zniszczyć sprzętu i systemu. Rozwiązaniem tej sytuacji było zatem dokupienie drugiego osobnego dysku do każdego komputera. Na to już potrzebne były pieniądze, ale kierowniczka SURMY zgłosiła się z tą sprawa do samorządu, który był w stanie dokupić dla szkoły dodatkowe dyski. Dzięki temu na zajęcia przychodziły już całe grupy, powstała lista oczekujących i potrzebni byli dodatkowi wolontariusze, a osoby, które ukończyły kurs, mogły zapisać się na wyższy poziom. W zasadzie poziomy są trzy, ale wiele osób chciałoby powtarzać kurs. Nie mam także specjalnego programu, który musi być zrealizowany. Odpowiadam na potrzeby kursantów. Odpuszczamy sobie Worda albo Excela, bo komputer ma być dla seniora PRZYJEMNOŚCIĄ. Z zaawansowana grupą robimy, np. cyfrowa obróbkę zdjęć, czy tworzenie płyt multimedialnych- wymienia prekursor ochockich szkoleń.

Dalszą część artykułu o kursach komputerowych dla mieszkających na Ochocie seniorów można przeczytać w publikacji wydanej przez Q Ruch Sąsiedzki prowadzony przy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pt. „Sąsiedzi nie gryzą. Czyli 20 lokalnych inicjatyw i nie tylko”(str. 73 – 77).

Książka opisuje lokalne działania w Warszawie i przeznaczona jest dla osób rozpoczynających działalność animacyjną w przestrzeni miejskiej. Z publikacji można dowiedzieć się w jaki sposób inni mieszkańcy, stowarzyszenia, grupy artystyczne i przedstawiciele lokalnego biznesu starają się ożywić i zmienić miejsce, w którym mieszkają i pracują. Autorzy za pośrednictwem tego zbioru dobrych praktyk pokazują kim są ludzie, którzy działają w Warszawie, jakie osiągnęli sukcesy, oraz z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć.

Jeżeli chcesz ożywić swoje otoczenie ale brakuje Ci pomysłu lub masz pomysł ale nie wiesz jak zaangażować w niego swoich sąsiadów – ta lektura jest dla Ciebie!

Publikacja została wydana dzięki współfinansowaniu ze środków m. St. Warszawy.

Sąsiedzi nie gryzą. Czyli 20 lokalnych inicjatyw i nie tylko

http://www.inicjatywysasiedzkie.pl/dzialania/publikacja.pdf

Więcej o Q Ruchu Sąsiedzkim można dowiedzieć się ze strony internetowej www.inicjatywysasiedzkie.pl

Autorka artykułu: Agnieszka Matan
Zdjęcia: Archiwum Klubu Osiedlowego SURMA