Mamy dla mam | Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL


Aktualności

Mamy dla mam

Któż inny zna najlepiej potrzeby matek jak nie inne matki? Klub Mam na warszawskim Bemowie powstał właśnie jako odpowiedź samych mam na swoje własne potrzeby, ale i zarazem na potrzeby innych mam.

Tryb życia kobiety krótko po urodzeniu dziecka zmienia się diametralnie i można go opisać w skrócie paroma słowami: więcej czasu spędzonego w domu, a mniej poza domem. Przewijanie dziecka, karmienie, spacery, częste nieprzespane noce i tak co dzień. Co więcej, jak podkreślają same mamy: „w większości jesteśmy mieszkańcami napływowymi, co wiąże się z tym, że nasze najbliższe rodziny pozostają daleko”. I ten brak najbliższej rodziny przy sobie daje się mocno we znaki. Pojawia się pustka, poczucie samotności, a co za tym idzie – potrzeba wyjścia z domu do ludzi, spotkań, zwykła potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, który mówi więcej niż „bla bla” i „gu, gu”. Dodatkowo pojawia się bardzo silna potrzeba rozmowy z innymi mamami, borykającymi się na co dzień z podobnymi problemami, potrzeba poradzenia się kogoś.

Dlatego też grupą docelową Klubu Mam są właśnie mamy z najmłodszymi dziećmi, czyli tymi głównie w wieku przedprzedszkolnym, tak mniej więcej do trzech lat. Jeżeli zaś chodzi o dolną granicę wieku dziecka, to takowej nie ma, na spotkania przychodzą mamy nawet z kilkumiesięcznymi bobasami.

Początki bywają trudne, ale nie tym razem:

Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego właśnie Klub Mam? Inspiracją dla całej tej inicjatywy był artykuł w Twoim Stylu pt.: „Witamy w klubie”, w którym to opisane były podobne miejsca funkcjonujące za granicą oraz pierwszy tego typu klub dla mam powstały w Warszawie na Ursynowie. Jak mówiła podczas otwarcia klubu jego założycielka Marta Puszakowska (obecna Radna dzielnicy Bemowo) dla telewizji TVN Warszawa: „Szukałam takiego miejsca u nas, na Bemowie. W internecie, trochę pytałam znajomych. Nikt nic o czymś takim nie słyszał. Mój mąż powiedział: sama załóż taki klub.” To był właśnie pierwszy impuls, a potem już wszystko potoczyło się bardzo szybko. Dobrze znając z własnego doświadczenia potrzeby mam, pani Marta pomyślała, dlaczego by nie spróbować założyć takiego klubu, zrzeszającego mamy z Bemowa i okolic? Jak pomyślała, tak też zrobiła…

Dalszą część artykułu opisującego jak powstał i jak działa Klub Mam na warszawskim Bemowie znajdziecie w publikacji wydanej przez Q Ruch Sąsiedzki prowadzony przy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pt. „Sąsiedzi nie gryzą. Czyli 20 lokalnych inicjatyw i nie tylko”(str. 17 – 23).

Książka opisuje lokalne działania w Warszawie i przeznaczona jest dla osób rozpoczynających działalność animacyjną w przestrzeni miejskiej. Z publikacji można dowiedzieć się w jaki sposób inni mieszkańcy, stowarzyszenia, grupy artystyczne i przedstawiciele lokalnego biznesu starają się ożywić i zmienić miejsce, w którym mieszkają i pracują. Autorzy za pośrednictwem tego zbioru dobrych praktyk pokazują kim są ludzie, którzy działają w Warszawie, jakie osiągnęli sukcesy, oraz z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć.

Jeżeli chcesz ożywić swoje otoczenie ale brakuje Ci pomysłu lub masz pomysł ale nie wiesz jak zaangażować w niego swoich sąsiadów – ta lektura jest dla Ciebie!

Publikacja została wydana dzięki współfinansowaniu ze środków m. St. Warszawy.

Sąsiedzi nie gryzą. Czyli 20 lokalnych inicjatyw i nie tylko

Więcej o Q Ruchu Sąsiedzkim można dowiedzieć się ze strony internetowej www.inicjatywysasiedzkie.pl

Autorka artykułu: Anna Górska
Zdjęcie: Archiwum Klubu Mam

english russia
CAL TV