Aktualności

Wizerunek pracownika socjalnego

W jaki sposób postrzegana jest pomoc społeczna? Jak można wpłynąć na zmianę wizerunku pracownika socjalnego? – te pytania zdominowały trzeci dzień Konferencji Pracowników Socjalnych „Incydent czy proces? Organizowanie społeczności lokalnej”.

Ostatni dzień konferencji poświęcony został prezentacji filmów  dokumentujących dobre praktyki w zakresie organizowania społeczności lokalnej. Mieliśmy okazje obejrzeć w jaki sposób wspólnie budowano boisko na osiedlu socjalnym przy ul. Wolanowskiej w Radomiu oraz jak mieszkańcy Długosiodła zorganizowali piknik integracyjny w Noc Świętojańską. Pokaz filmów był punktem wyjścia do dyskusji nad wizerunkiem pracownika socjalnego i sposobów jego kształtowania.

Badania potwierdzają, że większość społeczeństwa uważa, ze pracownicy socjalni pomagają darmozjadom, marnują publiczne pieniądze, odbierają rodzicom dzieci i nie ma ich na miejscu wtedy, kiedy są potrzebni. Znacznie rzadziej myśli się o nich jako o tych, którzy pomagają potrzebującym i dobrze rozumieją potrzeby innych ludzi. – Ludzie myśląc o pracowniku socjalnym przeważnie mają przed oczami kobietę w wieku powyżej 50 lat, siedzącą za biurkiem i pijącą kawę ze szklanki. Ośrodek Pomocy Społecznej jest najczęściej kojarzony z czymś pomiędzy urzędem pocztowym, a jadłodajnią – mówiła Joanna Szymańska z firmy Pansa.org, zajmującej się doradztwem w zakresie komunikacji medialnej. W dyskusji starano się zrozumieć przyczyny powstania tego stereotypu i omawiano działania, dzięki którym można zmienić wizerunek pomocy społecznej i pracownika socjalnego. Uczestnicy usłyszeli również kilka wskazówek dotyczących tego w jaki sposób należy współpracować z mediami. W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Joanna Szymańska i Jakub Zgierski z firmy Pansa.org, Robert Łuchniak, dziennikarz Radia dla Ciebie oraz Izabela Kurach z Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Targówek.

Jednym ze sposobów na zmianę negatywnego wizerunku może być emisja w telewizji publicznej serialu „Głęboka Woda”, który w fabularnej formie pokazuje codzienną pracę pracowników socjalnych. Uczestnicy podczas konferencji mieli okazję obejrzeć pilotażowy odcinek tego serialu oraz spotkać się z Katarzyną Terechowicz, scenarzystką serialu oraz  Piotrem Nowakiem – odtwórcą jednej z ról. Zarówno twórcy serialu, komentatorzy, jak i sami pracownicy socjalni zgodzili się co do tego, że serial jest bardzo dobrym punktem wyjścia do kształtowania pozytywnego wizerunku zawodu i pokazywania z jakimi trudnościami musi się zmagać pracownik socjalny w swojej codziennej pracy.
Telewizja Polska rozpocznie 4 grudnia 2011 r. nadawanie serialu telewizyjnego pt. „Głęboka Woda”. Trzynastoodcinkowy serial będzie emitowany w każdą niedzielę o godz. 21.10 w Programie 2 TVP
Zwiastun serialu „Głęboka Woda”:

Trwająca od 7 do 9 listopada Konferencja Pracowników Socjalnych „Incydent czy proces? – Organizowanie społeczności lokalnej”  realizowana jest w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.