Aktualności

Wizyta Animatorów Społecznych- laureatów konkursu H. Radlińskiej w Warszawie

Skąd Francuz na cmentarzu tarchomińskim? Kto chował się w czasie wojny w grobie na cmentarzu? Kim była biała dama za życia? Jak mieszkańcy Białołęki przedostali się by walczyć w powstaniu warszawskim? Te i wiele innych ciekawostek z historii lokalnej Białołęki, którą przez trzy dni poznawali Animatorzy Społeczni- Laureaci konkursu im. H.Radlińskiej podczas wizyty studyjnej.

W środę zakończyła się trzydniowa wizyta studyjna Animatorów Społecznych w Warszawie. Podczas trzech dni spotkania odwiedziliśmy warszawską Białołękę i Pragę.  Naszym przewodnikiem był Laureat- III edycji Konkursu Bartłomiej Włodkowski- prezes Fundacji Ave. Motywem przewodnim wizyty historia lokalna, to jak za jej pomocą można integrować mieszkańców i budować tożsamość lokalną.

Skąd Francuz na cmentarzu tarchomińskim? Kto chował się w czasie wojny w grobie na cmentarzu? Kim była biała dama za życia? Jak mieszkańcy Białołęki przedostali się by walczyć w powstaniu warszawskim? Te i wiele innych ciekawostek z historii lokalnej Białołęki odkryć można biorąc udział w lekcjach historii prowadzonych na cmentarzy Tarchomińskim w Warszawie w ramach projektu edukacji regionalnej DUCH. Lekcje historii realizowane są w formie gry terenowej, zachęcając dzieci do odkrywania tajemnic, które kryje w sobie lokalna historia. Te nietypowe lekcje to zachęta nie tylko do poznawania historii poprzez losy zwykłych- niezwykłych mieszkańców, ale także budowanie tożsamości szybko rozwijającej się Białołęki.

Białołęka to nie tylko więzienie, korki dojazdowe czy ogromne blokowiska nowych mieszkań. To także, a może przede wszystkim mieszkańcy, których los rzucił na to miejsce. Ważnym krokiem dążącym do utrwalenia i budowy tożsamości Białołęki jest wirtualne muzeum. Ta podróż w czasie to z jednej strony zbieranie i dokumentowanie tego, co jeszcze z dziedzictwa historycznego zostało, z drugiej wielkie wyzwanie odkrywania często trudnych i złożonych historii ludzi i miejsc.

Już dziś wchodząc na stronę zobaczycie jak Białołęka wyglądała kiedyś i jak wygląda dziś, na zdjęciach, mapach, oczami jej mieszkańców. Poznacie zakamarki Białołęki, które zupełnie zmieniają wizerunek tego miejsca. Zobaczycie drewniane domy, klasztory, kapliczki, więzienie i nieistniejącą już ciuchcię. Zobaczycie stare fotografie i przeczytanie wspomnienia mieszkańców. Zapraszamy do wirtualnego zwiedzania Białołęki.
Kolejnymi punktami programu  były dyskusje nt. przeszłości dla teraźniejszości- w tym poznanie projektów Korzenie Siekierek, Bloki Pełne Historii z Targówka czy działań na cmentarzu w Łomiankach. Przemierzaliśmy szlaki twierdzy Modlin wraz z Basią Murmańską- białym misiem polarnym- produktem historycznym Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek. Wielką inspiracją była także biblioteka sąsiedzka na Warszawskiej Pradze prowadzona przez Fundację Zmiana.

Konkurs dla Animatorów Społecznych im. Heleny Radlińskiej ma na celu promowanie animatorów społecznych oraz wykonywanych przez nich działań. Kandydata do Konkursu zgłaszają osoby, grupy, środowiska, instytucje lub organizacje, dołączając do formularza zgłoszeniowego rekomendacje od przedstawicieli lokalnych władz, instytucji, grup formalnych i nieformalnych lub osób. Kapitułę Konkursu tworzą laureaci poprzednich sześciu już edycji, czyli 45 Animatorów z całej Polski. Organizatorami konkursu jest Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL i Krajowy Ośrodek Europejskiego Funduszu Społecznego.