Aktualności

„Głęboka woda” wchodzi na antenę!

Już w najbliższą niedzielę, 4 grudnia o godz. 21.10 w TVP2 rozpocznie się emisja serialu „Głęboka woda”. To pierwszy serial stworzony specjalnie z myślą o pracownikach socjalnych.

W trzynastu odcinkach pokazane zostaną jasne i ciemne strony tego zawodu, upadki i wzloty bohaterów, a także skomplikowane losy podopiecznych, korzystających z pomocy społecznej.

W dzisiejszym świecie ludzie skoncentrowani są przede wszystkim na sobie, własnych potrzebach i problemach. Nie zwracają uwagi na innych, obojętnie mijają się na ulicach, nie mają czasu, aby przystanąć i pochylić nad losem drugiego człowieka. Bohaterowie serialu to osoby, które angażują się w problemy innych ludzi. Są swoistymi „Aniołami Stróżami” chcącymi i potrafiącymi pomóc. To ostatni sprawiedliwi, nie wahający się wyciągnąć pomocną dłoń. Z zawodu pracownicy socjalni, z powołania – społecznicy, którzy przeprowadzą nas przez „głęboką wodę” na bezpieczny brzeg.
Serial „Głęboka oda” opowiada o grupie osób pracujących w jednym z Ośrodków Pomocy Społecznej. Ich liderem jest Wiktor Okulicki (Marcin Dorociński), świeżo mianowany dyrektor Ośrodka, człowiek czynów, nie słów. Akcja każdego z trzynastu odcinków skupia się na jednej sprawie, konkretnym dramacie i jego bohaterze, któremu zespół Wiktora stara się pomóc.
Bohaterowie serialu, zarówno w pracy, jak prywatnie, zaczynają u podstaw, budują mosty porozumienia, działają w bardzo delikatnej materii, jaką jest ludzkie życie. Mają też swoje rodziny, przyjaciół, krótko mówiąc życie prywatne. Tam starają się realizować, odreagować, ale też muszą odebrać dziecko ze szkoły. Prowadzą normalne życie, zakochują się, gotują obiad, ale w momencie kiedy dzieje się krzywda starają się pomóc. Nieraz koszty tych działań dotykają ich rodzin, ale nieraz powodują, że ich partnerzy, mężowie czy żony nabierają do nich ogromnego szacunku. Czasami cementuje to ich związki i pomaga przejść przez życie. Ważne, że w tym ogromie spraw nie tracą też poczucia humoru. Zło przecież lepiej zwalczać uśmiechem i dobrem.

 

Jako pracownicy pomocy społecznej, na swojej drodze spotkają jednostki borykające się z trudnymi problemami: alkoholizmem, przemocą domową, narkomanią; niewygodnymi: pracującymi na czarno imigrantami ze Wschodu, mniejszością romską, bezdomnością; a także bardzo aktualnymi: problemem „sieroctwa” dzieci polskich emigrantów, czy bezrobociem. Jednocześnie mają oni w sobie na tyle empatii, że na obojętność reagują – nie znieczuliła ich rzeczywistość. Wciąż widzą przede wszystkim człowieka – nie przepis czy paragraf. Są wrażliwi na los słabszych, potrzebujących, samotnych i porzuconych. Dzięki nim dla niektórych osób świat staje się odrobinę lepszy. Są przy tym bardzo ludzcy, nie pozbawieni wad i słabości. To odróżnia ich od prawdziwych aniołów, a jednocześnie zbliża do bohaterów, którym starają się pomóc.

 

Reżyserem i pomysłodawcą serialu jest Magdalena Łazarkiewicz. W rolach głównych występują: Marcin Dorociński, Katarzyna Maciąg, Małgorzata Buczkowska, Marta Klubowicz, Agnieszka Podsiadlik, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Rafał Maćkowiak, Piotr Nowak, Marta Juras.