Aktualności

3,2,1… start! Nadjeżdża Odjazdowy Bibliotekarz

Pierwsi bibliotekarze wsiedli już na rowery i wyruszyli w trasy. 255 osób zwiedzało na dwóch kółkach Satu Mare, 180 jechało w Zabrzu, a to dopiero początek…

Od 1 maja do 9 czerwca akcja odbędzie się w blisko 200 miejscowościach z całej Polski (m.in. Elbląg, Gdańsk, Kalisz, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław, Zabrze… więcej na Odjazdowej Mapie). Pierwszy rajd zagraniczny odbył się w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Rumunii. Na rowery wsiadło 255 osób z Satu Mare! Swój udział zapowiedzieli także bibliotekarze i czytelnicy ze Stanów Zjednoczonych (San Antonio, Mt. Juliet, Columbus). W Polsce akcję otworzyła edycja w Choczu z 98 osobową frekwencją.

Odjazdowy Bibliotekarz to kampania społeczna, która skupia miłośników książek, bibliotekarzy, fanów rowerów i aktywnego wypoczynku. Głównym jej celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku bibliotekarzy i bibliotek. To także promowanie czytelnictwa, książki, oraz roweru jako ekologicznego i zdrowego środka lokomocji. Niejednokrotnie w rajdach biorą udział całe rodziny, a wydarzeniu towarzyszą dodatkowe atrakcje – ogniska, konkursy, kalambury, rozdawanie nagród od sponsorów, debaty, gry miejskie, zabawy dla dzieci itp.

Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL realizuje program „RozPRACUJ to z biblioteką” oraz od 2009 roku odpowiada za cykl warsztatów planowania rozwoju biblioteki w ramach projektu: „Program Rozwoju Bibliotek”. Na co dzień wspiera i promuje wszelkie aktywności związane z rozwojem bibliotek, takie jak: Odjazdowy Bibliotekarz czy Noc Bibliotek.

Informacje o Odjazdowym Bibliotekarzu:
Strona wydarzenia: www.odjazdowybibliotekarz.pl
Blog: www.blog.odjazdowybibliotekarz.pl
Facebook: https://www.facebook.com/OdjazdowyBibliotekarz
Prezentacja: Odjazdowy Bibliotekarz – przewodnik
Strona anglojęzyczna: www.bicycoollibrary.org