Aktualności

Bielsko-Biała: Organizatorzy społeczności wychodzą w teren

Za nami drugi dzień Forum Organizatorów Społeczności Lokalnej. Dziś uczestnicy podzieleni na grupy wyszli na miasto, by w ramach ćwiczeń przeprowadzić badania terenowe i przygotować profile społeczności.

Badane były dwa osiedla Bielska-Białej: Wapiennica i Cygański Las. Celem ćwiczenia było praktyczne odkrywanie społeczności lokalnej, jej historii, relacji w niej panujących, potencjału i potrzeb. Uczestnicy Forum, którzy wcielili się w badaczy skupili się na odkrywaniu mocnych stron społeczności. Starali się „wydobyć na światło dzienne” potencjał i zasoby, które znajdują się w społecznościach.

Zgodnie z filozofią Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL każda społeczność kryje w sobie olbrzymi potencjał umiejętności, zdolności poszczególnych ludzi, dobrych doświadczeń ze współpracy, tradycji, historii i różnorodnych zasobów przyrodniczych i materialnych, które trzeba i warto odkryć.

Pod koniec dnia uczestnicy wyciągali wnioski i zaprezentowali podsumowanie badań. W podsumowaniu uczestniczyli przedstawiciele obu badanych społeczności.