Aktualności

CAL plus Domy Kultury – co dalej?

- Serce mnie boli, gdy patrzę na kontrast między rozwojem szkół i domów kultury. Szkoły globalnie ruszyły do przodu, a domy kultury, w porównaniu z nimi, zaczynają się cofać. Musimy wykorzystać potencjał pracowników, nasze doświadczenie, energię – mówiła Małgorzata Łuszkiewicz, Prezes Fundacji „Koalicja dla Młodych” Fundusz Lokalny Ziemi Białobrzeskiej, była dyrektor domu kultury w Białobrzegach.

Potrzebujemy czegoś świeżego. Poprzez zaangażowanie często tracimy dystans i obiektywne spojrzenie na to, co się dzieje – zgodziła się większość uczestników seminarium „Domy kultury w zmianie” zorganizowanego w styczniu przez Stowarzyszenie CAL.

Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury z woj. Mazowieckiego. Stworzyliśmy im przestrzeń do dyskusji na temat niestandardowych działań domów kultury. Niektórzy z uczestników brali wcześniej udział w szkoleniach CAL, inni to nowe osoby – nie związane dotychczas z działalnością stowarzyszenia, ale świetnie rozumiejące ideę naszej działalności.

Po 10 latach od ostatniego spotkania chcieliśmy porozmawiać o tym, jak CAL-owe metody przydają się w codziennej pracy oraz podjąć dyskusję na temat obecnego statusu domu kultury w społeczności lokalnej.

Pojawiło się wiele pytań… :

Co zrobić by oprócz strategii rozwiązywania problemów społecznych powstały lokalne strategie promocji i rozwoju kultury? Gdzie szukać wsparcia dla nie standardowych działań? Czy dużych imprez okolicznościowych w domach kultury nie jest za dużo? Jak połączyć wysiłek poszczególnych instytucji, by nagłośnić problemy, z którymi się borykają?

… i sporo refleksji:

Wspólna promocja ośrodków certyfikowanych, superwizje, dzielenie się praktyką i doświadczeniem, korzystanie z potencjału pracowników – w tym kierunku mógłby pójść rozwój Domów Kultury korzystających ze wsparcia Stowarzyszenia CAL.

Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za przybycie i chęć dzielenia się swoimi pragnieniami. Mamy nadzieje, że wspólnymi siłami uda nam się zaspokoić choć część z nich!

Zapraszamy też do dyskusji online na profilu Facebook. Tam również galeria zdjęć ze spotkania.

PROFIL STOWARZYSZENIA CAL