Aktualności

Co małe sklepy dają lokalnym społecznościom

Akcja „Tu mieszkam, tu kupuję” to reakcja na dramatyczny spadek liczby sklepów osiedlowych w Polsce. Zgodnie z danymi Euromonitor International liczba małych sklepów spożywczych w Polsce do 2013 roku zmniejszy się do poziomu 110,2 tys.

Według prognoz przy obecnym trendzie spadkowym – 10 proc. placówek rocznie mniej – w 2025 roku liczba sklepów osiedlowych w Polsce osiągnie najniższy poziom w Europie. Jak pokazał raport „Sytuacja małych sklepów w Polsce. Małe sklepy osiedlowe” według właścicieli sklepów osiedlowych do najpoważniejszych przyczyn spadku liczby placówek handlowych należą utrudnienia ze strony władz lokalnych. Niepokojący wydaje się fakt, że aż 97 proc. właścicieli małych placówek handlowych nie odczuwa wsparcia z ich strony.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z Rafałem Krenzem, ekspertem Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w TV Biznes:

http://www.tvbiznes.pl/na-ratunek-malym-sklepom,11944662,36,klip.html#

Kampania „Tu mieszkam, tu kupuję” ma rozpocząć dialog zarówno z władzami lokalnymi, jak i właścicielami sklepów, zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy lokalnego handlu, a co najważniejsze pomóc wypracować skuteczne metody wsparcia tego sektora oraz popularyzować jego rolę w życiu lokalnych społeczności.

Pomysłodawcą akcji jest sieć hurtowni Makro Cash & Carry, a akcję wspiera m in. Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL

Do tej pory do akcji „Tu mieszkam, tu kupuję” przyłączyło się ponad 12 tysięcy właścicieli sklepów osiedlowych, a kampanię wsparły takie organizację jak: Pracodawcy RP, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Federacja Producentów Żywności oraz Slow Food Polska.

Zapraszamy do dołączenia do listy subskrybentów Newslettera CAL. Chcesz, aby prosto na Twoją skrzynkę emailową trafiały aktualne informacje związane z Centrum Wspierania Aktywności Loklanej CAL? Dołącz do grupy odbiorców newslettera! Wystarczy wypełnić krótki formularz znajdujący się na www.cal.org.pl pod mapą CAL.

Fot. Steve Loya

http://www.flickr.com/photos/flyingturtle/2769236888/