Aktualności

Debata: Jak odkryć siłę lokalnej społeczności?

Skąd czerpać pomysły na lokalne inicjatywy? Jak można ożywić i zmienić miejsce, w którym żyjemy? Jak skutecznie zachęcić mieszkańców do współdziałania? Gdzie szukać sojuszników? – na te i wiele innych pytań będziemy próbowali znaleźć odpowiedź podczas debaty „Jak odkryć siłę lokalnej społeczności?” w Centrum Społecznym PACA.

W każdej społeczności  lokalnej tkwi ukryta siła. O tym jak ją wydobyć, wspierać i rozwijać dowiemy się od naszych gości: miejskich aktywistów, animatorów społecznych, liderów lokalnych zmian działających na terenie Warszawy. Uczestnikami panelu dyskusyjnego będą: Agnieszka Rogińska (Społeczność z ul. Podskarbińskiej), Magdalena Paluch (Służew w Akcji), Kuba Gronczewski (Stowarzyszenie „Ochota na Wolny Czas”).

Spotkanie odbędzie się 20 czerwca (czwartek) o godz. 18.00 w PACA 40. Miejsce akcji (ul. Paca 40)

Dla wszystkich uczestników spotkania przygotowaliśmy małą niespodziankę – książkę  pt. „Aktywne społeczności, zmiana społeczna, katalog praktyk” – zbiór ponad 30 inspirujących mini-reportaży o tym, jak lokalne społeczności potrafią wyjść z inicjatywą, zorganizować się, rozwiązywać problemy, które przed nimi stoją (Zobacz więcej: http://www.cal.org.pl/jeszcze-wiecej-aktywnych-spolecznosci).

Wśród uczestników rozlosujemy również egzemplarze unikalnej gry planszowej pt. „Społeczność w działaniu” – w której gracze wcielają się w ważne postaci ze społeczności lokalnej  i wspólnie starają się przezwyciężać problemy, przed jakimi stają mieszkańcy miasta. Celem uczestników gry jest aktywizowanie mieszkańców i współpraca ze społecznością lokalną. Gracze wchodzą w relacje z mieszkańcami, wspierają ich i zachęcają do działania oraz budują sieci współpracy. (Więcej na temat gry: http://www.cal.org.pl/spolecznosc-na-planszy)

Spotkanie będzie również doskonałą okazją do poznania nowego, wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy – PACA 40. Jest to miejsce skupiające  mieszkańców Pragi Południe, przestrzeń spotkań różnych inicjatyw, ludzi i organizacji działających na rzecz grochowskiej społeczności.

W Centrum Społecznym PACA można poznać sąsiadów i aktywistów, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, przeczytać prasę lokalną, przejrzeć ogłoszenia drobne i zagrać w planszówki.

Przyjdź i zobacz, że chcieć to móc! Zapraszamy!

Organizator: Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL

Partnerzy wydarzenia: PACA 40, Q Ruch Sąsiedzki

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego