Aktualności

Hazardziści

Zaryzykowała Marta Niewczas, członek stowarzyszenia „Tratwa Szczecinek” i pracownik MOPS-u w Szczecinku. Zebrano 7 370 zł. Ale po kolei. W Szczecinku niedobrze się dzieje z młodymi, tak przynajmniej mówią w MOPS-ie. Są wybryki chuligańskie, alkohol, narkotyki. Pouczysz, dasz karę, to jeszcze bardziej się buntują, odwrotny skutek.

Trzeba było inaczej, spróbować wydobyć z młodych to, co najlepsze. Pojawił się pomysł centrum rozwoju talentów: „Młodzieżowa Akademia Aktywności”. Tylko pieniędzy na centrum nie było.

Pierwsze rozdanie

Ale każdy ma w sobie żyłkę hazardzisty, pomyśleli w „Tratwie Szczecinek”, Marta Niewczas wymyśliła szczecinecką loteriadę. Zebrane pieniądze miały pójść na Akademię. Plan był podstępny: możliwość wygrania nagród była marchewką, ale każdy nabywca cegiełki był też informowany czym się zajmują i na co będą przeznaczone pieniądze, więc przy okazji „Tratwa Szczecinek” i Akademia miały też reklamę. Cegiełki były dwóch rodzajów, za 2 zł (cegiełka srebrna)i 5 zł (cegiełka złota). Każda brała udział w losowaniu 2 nagród głównych – wycieczki zagranicznej i skutera (ufundowali sponsorzy). Były też drobne nagrody rzeczowe (plecaki, termosy, odtwarzacze mp3), losowane na zakończenie każdego dnia. Cegiełki rozprowadzano od czerwca do października 2010 roku. na miejskich imprezach albo w szkołach. A na końcu miał być wielki finał.

Podbicie

– Od razu zaczęliśmy marzyć. Już widzieliśmy w wyobraźni bęben maszyny losującej i banery akcji, chętnych wolontariuszy i te grube pieniądze, które można dalej inwestować w działania – opowiadają organizatorzy. Złożyli wniosek do Akademii Rozwoju Filantropii, dostali dotację i się zaczęło. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku ufundowała wycieczkę, Biuro Urządzania Lasów i Geodezji Leśnej w Szczecinku sprezentowało skuter. – Ale nie chodziło tylko o nagrody – mówią hazardziści ze Szczecinka – chcieliśmy zachęcić ludzi do uprawiania filantropii, no i w końcu zebrać środki na działalność stowarzyszenia. Każdy kupujący cegiełkę stawał się sponsorem i włączał się w rozwiązywanie problemów młodzieży. Ale u nich też pojawił się problem. Skomplikowane przepisy prawa nie sprzyjały organizacjom pozarządowym. Izba Celna zdecydowała, że nie można robić loterii. – To był kryzys – mówią w Tratwie. Projekt zaawansowany, wycofać się? Teraz? Mówią, że zrobili burzę mózgów, zjedli trochę ciastek, wypili litry kawy i wymyślili, że zrobią konkurs z pytaniami. – Wszystko było trudniejsze niż się wydawało. Ale pojawiły się nowe osoby i machina znowu poszła w ruch. Trudne chwile przeżywaliśmy również na półmetku realizacji projektu. Przygasł pierwotny entuzjazm, przyszło zmęczenie.

Sprawdzenie

Weroniką Kamyszek, wolontariuszka projektu: – Namówiła mnie Małgorzata Jabłońska. W końcu sama jestem nastolatką i cel do mnie przemówił. Zastanawiałam się, co ja i moi koledzy moglibyśmy zdziałać w ramach Akademii. Bałam się tylko, czy ktoś weźmie ode mnie, choć jedną cegiełkę.

Pomogli harcerze. Też roznosili ulotki i sprzedawali cegiełki. Weronika: – Utworzyliśmy dziesięć grup sprzedających. Każda grupa liczyła cztery osoby. Udaliśmy się do szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Do akcji nie przyłączyło się tylko jedne gimnazjum.

Mieszkańcy Szczecinka też zaryzykowali: kupili 2097 cegiełek. Hazard się udał. Na działalność funduszu lokalnego zebrano 7 370 zł. Projektem zainteresowało się stu wolontariuszy, pomysł wsparło ponad dwudziestu sponsorów. W imprezie finałowej udział wzięło prawie czterysta osób. Ale tu też jak w hazardzie, nie o pieniądze przecież chodziło.

Opisana historia  jest częścią publikacji Aktywne Społeczności. Zmiana Społeczna. Katalog Praktyk, tom II wydanej przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. To zestaw ponad 30 inspirujących mini-reportaży o tym jak lokalne społeczności potrafią brać sprawy w swoje ręce.

Mieszkańcy, którzy społecznie wydają lokalną gazetę, seniorki, które spotykają się w miejskim parku, by razem tańczyć, uczniowie, którzy tworzą grę planszową na temat miasta, w którym żyją – te i wiele innych historii można przeczytać w najnowszym Katalogu Praktyk Aktywnych Społeczności. Historie są bardzo różne, ale każda z nich pokazuje w jaki sposób grupy i społeczności potrafią odkryć drzemiącą w nich energię i wpływać na otaczającą ich lokalną rzeczywistość.

Opowieści zostały zebrane przez doświadczonych animatorów Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, którzy działają w każdym województwie i poszukują przykładów „aktywnych społeczności”. Towarzyszą im przez kilka miesięcy, poznają sposoby działania. Celem jest zrozumienie i opisanie „praktyki społecznej”, a także dostarczenie metodycznie podbudowanej wiedzy o tym, jak dalej rozwijać projekt lokalnych zmian.

Do pobrania
Aktywne Społeczności. Zmiana Społeczna. Katalog Praktyk, tom II

Publikacja została wydana w ramach projektu “Tworzenie i Rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” . Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Patronat medialny nad publikacją objął portal organizacji pozarządowych ngo.pl

Zapraszamy do dołączenia do listy subskrybentów Newslettera CAL. Chcesz, aby prosto na Twoją skrzynkę emailową trafiały aktualne informacje związane z Centrum Wspierania Aktywności Loklanej CAL? Już dziś dołącz do grupy odbiorców newslettera. Wystarczy wypełnić krótki formularz znajdujący się na www.cal.org.pl pod mapą CAL.