Aktualności

Kolory pomocy społecznej w wakacje na dworcach

Co robi pracownik socjalny? Czym dla mnie jest pomoc społeczna? Od 10 lipca br na Dworcu Centralnym w Warszawie można oglądać wystawę o pracownikach socjalnych testujących nowe standardy w pomocy społecznej w Polsce. Czy zaowocują zmianą Ustawy o pomocy społecznej?Uśmiechnięte lub zamyślone twarze, młodzi pełni zapału do pracy i starsi, bardziej doświadczeni – wszyscy zaangażowali się w projekt w nadziei na zmianę na lepsze.

„Pojawiła się okazja podjęcia działań w celu poprawy jakości pracy socjalnej, (…) więc naturalnym było, że włączyliśmy się w projekt” – mówi Józefa Grodecka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie.

Wystawa pokazuje pozytywny wizerunek pracowników socjalnych, ich udział w rozwiązywaniu problemów społecznych w trudnych środowiskach. Wskazuje zmiany, jakie niesie ze sobą pilotażowe wprowadzanie nowych standardów do pracy ośrodków pomocy społecznej i ich znaczenie dla osób korzystających z systemu pomocy. Potencjalnie każdy z nas może znaleźć się w sytuacji wymagającej skorzystania ze wsparcia pracownika socjalnego. Powinno nam zależeć, żeby usługi pomocy społecznej były na jak najwyższym poziomie i to wszędzie, w małej czy dużej miejscowości.

Według danych PKP w trakcie tygodnia przez Dworzec Centralny przechodzi niemal 62 tys. osób, a w miesiącach wakacyjnych ruch jeszcze się nasila. W okresie lipiec – październik wystawę zobaczymy na dworcach PKP w Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu a od 21.09 ponownie w Warszawie na Dworcu Wschodnim. Migawki z pracy pracowników socjalnych prezentowane są na dworcach z uwagi na demokratyczny charakter tych miejsc oraz stały przepływ tysięcy osób, a więc możliwość dotarcia z informacją o zmianach w pomocy społecznej do całego społeczeństwa.

Wystawę zainaugurowali Małgorzata Marcińska,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Dariusz Kapusta, Dyrektor Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Na otwarciu można było spotkać uczestniczących w projekcie pracowników socjalnych z całej Polski. Przyjechali z najdalszych zakątków, aby zaakcentować konieczność zmian w systemie pomocy społecznej, wprowadzenia sprawdzonych przez siebie rozwiązań na stałe, jako standardów pomocy społecznej w Polsce. Podzielili się swoimi doświadczeniami z przedstawicielami samorządu, instytucji rządowych, organizacjami pozarządowymi oraz radnymi podczas otwarcia wystawy. Otwarcie poprowadził Michał Adamczyk, dziennikarz TVP.

Warto przeczytać wypowiedzi pracowników towarzyszące zdjęciom. Ich codzienną pracę można zobaczyć na filmach publikowanych na www.standardypomocy.pl w dziale Multimedia.

Wystawę można oglądać w Warszawie od 10-21-7.07 na Dworcu Centralnym i od 21.09-5.10 na Dworcu Wschodnim. Na pozostałych dworcach w terminach:

  • 27.07-10.08 w Poznaniu
  • 10-31.08 we Wrocławiu
  • 31.08-21.09 w Katowicach.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu “Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.