Aktualności

Książkowa wyprawka

Bajka z dedykacją Wandy Chotomskiej, lista lektur dla maluchów, zaproszenie na zajęcia oraz pierwsza karta biblioteczna to elementy nietypowej wyprawki każdego malucha narodzonego w gminie Stare Miasto.

Wyprawka książkowa to akcja realizowana  przez Bibliotekę Publiczną Gminy Stare Miasto. Wszystkie nowonarodzone dzieci z terenu gminy dostają pierwszy pakiet czytelnika. Zawartość nietypowej wyprawki to książka dla malucha, odpowiednio dobrana lista lektur oraz pierwsza karta biblioteczna. W ostatnich latach w gminie tej rodzi się od 150 do 200 dzieci rocznie. Na początek biblioteka zakupiła 300 książek, aby dla nikogo nie zabrakło.  W roku 2012 dzieci dostają książki autorstwa Wandy Chotomskiej ze specjalną dedykacją od autorki dla noworodka.

Pani Wanda była mile zaskoczona i z przyjemnością włączyła się do naszej akcji – mówi Małgorzata Ast, dyrektor biblioteki. Biblioteka wysyła do rodziców po jednej książce autorki: „Pięciopsiaczki” lub „Kram z literami”. Celem akcji jest zmotywowanie rodziców do czytania dzieciom, pokazanie im korzyści z tego płynących, oswojenie dzieci z książkami i wykształcenie w nich nawyku czytania książek.

Dzieci dostają też pierwszą kartę biblioteczną. Jest to prezent dla dziecka, na początek jednak kierowany do rodzica, który czasami nawet nie wie, w którym miejscu biblioteka się znajduje.

Pierwszy taki pakiet trafił do Marcela z miejscowości Krągola. Marcel to pierwszy maluch urodzony w Gminie Stare Miasto w 2012 roku. Rodzice bardzo się ucieszyli z prezentu. Wpis od autorki jest dla malucha wyróżnieniem – mówi tata małego Marcela.

Akcja „wyprawka książkowa” będzie trwała 5 lat. Dzieci każdego roku otrzymają książki innego autora. Na rok 2013 zaplanowane są książki autorstwa Joanny Papuzińskiej.

Oprócz rozsyłania „książkowych wyprawek” pracownicy biblioteki organizują bezpłatne zajęcia dla rodziców z dziećmi od 2 do 5 lat. Na zajęciach rodzice będą uczyć się jak czytać dzieciom, jak organizować miejsce do czytania oraz jakie lektury, w jakim wieku dla ich pociech są najodpowiedniejsze.

Według danych, czytelnictwo w Polsce z roku na rok spada. Jak podają badania przeprowadzone przez OBOP dla Biblioteki Narodowej, między rokiem 2000 a 2010 liczba osób czytających książki spadła o 10%. Gmina Stare Miasto jest położona w środkowej części Polski, na granicy z miastem powiatowym Koninem. Biblioteka gminy Stare Miasto posiada dwie filie, w Liściu Wielkim i Modle Królewskiej. Pracownicy biblioteki podobnie jak innych tego typu placówek, zauważają tendencję spadku czytelnictwa. W roku 2011 z biblioteki i jej filii korzystało 14,79% wszystkich mieszkańców gminy. Nawyki czytelnicze na początku kształtują się w rodzinie. Jak mówi Monika Sułkowska, pracownik biblioteki – rodzice coraz rzadziej czytają dzieciom. Najczęściej włączają im telewizor lub komputer, tłumaczą się brakiem czasu i tym że filmy są bardziej interesujące od książek.

Jak zwiększyć poziom czytelnictwa? Jak zachęcić młodzież w dobie obrazu, telewizji, komputerów, mp3 do czytania książek? Co zrobić by rodzice widzieli korzyści z czytania maluchom książek? Z tym problemem spotykają się osoby odpowiedzialne za wykształcenie młodych ludzi, osoby odpowiedzialne za rozwój społeczności lokalnych a przede wszystkim pracownicy i dyrektorzy bibliotek zarówno tych małych jak i dużych.

Argumentów za czytaniem książek dzieciom jest wiele. Czytanie dzieciom rozwija ich wyobraźnię, kształtuje świadomość, buduje więź z bliskimi, pomaga dziecku rozwijać się, poznawać i nazywać emocje. Aby pomóc rodzicom w realizacji tego zadania pracownicy Gminnej Publicznej Biblioteki w Starej Wsi zapoczątkowali inicjatywę „Czytaj książki, zostań molem”. Akcja ta została zainicjowana podczas uczestnictwa biblioteki w cyklu warsztatów   planowania rozwoju biblioteki, prowadzonych przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Celem Programu jest wzmacnianie potencjału bibliotek – przekształcanie ich w ośrodki aktywności lokalnej, gdzie poza wypożyczeniem książki będzie można skorzystać z Internetu, wziąć udział w ciekawych zajęciach, kursach, warsztatach, przyjść na spotkanie z aktorem, pisarzem, sportowcem.

Program Rozwoju Bibliotek prowadzi Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego budżet to 28 milionów dolarów. Fundusze pochodzą z grantu przekazanego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności przez Fundację Billa i Melindy Gates i są przeznaczane na wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń, wzmacnianie środowiska bibliotecznego, promocję bibliotek.

Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL jest odpowiedzialne za cykl szkoleń planowania rozwoju biblioteki (zmiana instytucjonalna i środowiskowa) oraz serię szkoleń specjalistycznych – w sumie przeszkolonych zostanie około 3300 osób, organizację 18 konferencji podsumowujących w każdym województwie (w I rundzie PRB) oraz pracę z kadrą trenerską i opiekunami grup.

W II rundzie Programu CAL odpowiada również za udzielenie wsparcia przy zawiązywaniu lokalnych partnerstw bibliotekarzom ze 128 bibliotek wiodących. Czas realizacji projektu: 2009 – 2013

Bernadetta Jamróz