Lepiej jeden raz zobaczyć, niż sto razy usłyszeć. Biblioteki w Gruzji – kontynuujemy!
Bibliotekarzy z Gruzji, którzy wcześniej uczestniczyły w projekcie, realizowanym w dwóch zachodnich regionach Gruzji – Gurii i Imereti będą mogli zobaczyć na własne oczy jak funkcjonują polskie biblioteki, przekonać się na miejscu, że warto współpracować.
Zeszłoroczny projekt był finansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej MSZ. Kontynuować wcześniej zainicjowane działania udało się dzięki uzyskaniu wsparcia z programu „Przemiany w regionie – RITA” Fundacji Edukacji dla Demokracji. Projekt „Gruzińskie Biblioteki – nowoczesne, aktywne, atrakcyjne!” daje możliwość dalszego poznania metod pracy, które pozwolą zmieniać lokalne biblioteki w zachodniej Gruzji na instytucje, łączące lokalną społeczność, w której mieszkańcy mogą odkryć swój potencjał i być może odmienić swoje życie.
Jednym z elementów projektu będzie wizyta studyjna w Polsce podczas której uczestnicy mogą zaczerpnąć inspiracje z doświadczeń polskich bibliotekarzy, uczestników Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce (koordynowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego). Ale nie tylko. Odwiedzimy aktywne społeczności, gdzie dzięki wzajemnemu wsparciu wszystkich lokalnych podmiotów rozwój i zmiany w środowisku lokalnym nabierają przyspieszenia. Po wizycie w Polsce pracownicy bibliotek z Gruzji razem z mieszkańcami będą mogli zrealizować w swoich społecznościach projekty, które zostaną zaprezentowane na Forum www.georgia.cal.org.pl, które zostało utworzone przez CAL z myślą o wsparciu dla środowiska bibliotekarzy w całej Gruzji i prezentacji ich inicjatyw.
Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL od kwietnia przystępuję do realizacji projektu „Gruzińskie Biblioteki – nowoczesne, aktywne, atrakcyjne!”. Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach Programu „Przemiany w regionie” – RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Partnerzy projektu: FRSI oraz Głowna Biblioteka Naukowa im. Ilii Czawczawadze w Kutaisi.