Aktualności

Otwarcie Centrum Społecznego Paca 40

Rozpoczęło działalność nowe miejsce skupiające mieszkańców Pragi Południe, przestrzeń spotkań ludzi i organizacji działających na rzecz grochowskiej społeczności. 24 kwietnia 2013 r., o godz. 11:00 odbyła się oficjalna inauguracja placówki.

Gości powitał Bohdan Skrzypczak, Prezes Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Wspólnie z Grażyną Gnatowską, V-ce Prezesem CAL przedstawił zebranym ideę powstania Centrum Społecznego na Grochowie.

Wśród licznie przybyłych znaleźli się m.in. przedstawiciele: władz samorządowych, organizacji pozarządowych, instytucji społecznych, oraz świata nauki. Goście mieli okazję wysłuchać felietonu, pana Mamadou Diuof z Fundacji Afryka Inaczej, o rewitalizacji miasta oraz poznać autorów wystaw znajdujących się na Paca 40 : Katarzynę Pac-Raszewską (O kruszki – o urokach rodzicielstwa) i Konrada Pruszyńskiego (Made in Grochów – o rzemieślnikach grochowskich)

Uroczyste otwarcie odbyło się przy pomocy klapsa filmowego z udziałem: Marcina Wojdata – Dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej, Jarosława Karcza zastępcy Burmistrza Pragi Południe oraz przedstawiciela Wspólnoty Paca 40.

Na zakończenie uroczystość uświetnił występ Grupy Teatralnej Warszawiaki, która zaśpiewała tradycyjne przedwojenne warszawskie piosenki.

Skąd pomysł ? Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL od ponad dziesięciu lat tworzy przestrzeń spotkań i zaprasza do dyskusji, uważając, że praca animacyjna jest kluczowym elementem każdego działania w sferze publicznej, a zmiana społeczna zawsze zaczyna się w lokalnej społeczności. Jest to możliwe dzięki uruchomieniu potencjału ludzi. „Odkryj siłę społeczności!” – brzmi hasło CAL.

Wzorem była brytyjska organizacja Toynbee Hall, założona przez akademików z Oksfordu w końcu XIX w., działająca w  trudnym środowisku londyńskiego East End-u. CAL  pragnie z pomocą wykładowców i studentów wyższych uczelni  wdrażać pomysły na aktywizację mieszkańców Grochowa i okolic – wschodniego brzegu Wisły.

Paca 40 to miejsce akcji – do współpracy zaproszeni zostali mieszkańcy, organizacje pozarządowe, instytucje i wszyscy, dla których ważne jest lokalne działanie! Będzie tu można spotkać się z sąsiadami i aktywistami, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, przeczytać prasę lokalną, przejrzeć ogłoszenia drobne i zagrać w planszówki.

Każdy kto ma pomysł a nie ma przestrzeni może przyjść na PACA 40 i zostać gospodarzem nowej, grochowskiej bazy inicjatyw. Udział w zajęciach jest NIEODPŁATNY! Miejsce Akcji Paca 40 prowadzone jest przez Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.