Aktualności

Projekt KOTŁOWNIA

Od czego się zaczęło? Od marzeń o miejscu, w którym młodzież mogłaby się spotykać. Tak po prostu pobyć ze sobą ale też rozwijać zainteresowania, organizować warsztaty, wymyślać kolejne projekty, a potem je realizować.

Aga Witoszek  wolontariuszka naszego stowarzyszenia napisała:

“Każdy z nas, przechodząc przez życie szuka swojego miejsca na świecie. Miejsca, w którym będziemy czuli się bezpiecznie. Miejsca, w którym będziemy mogli rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Miejsca, w którym ktoś bezinteresownie udzieli nam pomocy, posłuży radą. Miejsca do spotkań z przyjaciółmi”.

Kotłownia – jest miejsce.

Gdzie w Szopienicach jest klimatyczne miejsce, które nadaje się do adaptacji na Centrum Młodzieżowe? Zaczęliśmy wspólnie z wolontariuszami poszukiwania. Odwiedziliśmy wiele lokali i wszystkie okazywały się za małe na nasze potrzeby. Potem olśnienie, przy Gimnazjum nr 13 na ul. Brynicy 7 jest kotłownia. Nieużywana, bo szkoła została przyłączona do sieci miejskiej.

Marzenia to początek, potem trzeba działać. I zaczęliśmy, jak to my szybko konkretnie i zdecydowanie. Pisaliśmy kolejne pisma, podjęliśmy rozmowę z dyrektorem szkoły. Znaleźliśmy sprzymierzeńców wśród członków Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice – Burowiec. Poparli oni nasz pomysł i wpisali remont kotłowni jako priorytetową propozycję do budżetu miasta Katowice.

Uwalniamy dobrego ducha kotłowni

Dla nas ważne było, żeby kotłownię zobaczyli mieszkańcy dzielnicy i wsparli nas w działaniach. Pojawił się pomysł happeningu. Najpierw wszyscy zakasali rękawy i było wielkie sprzątanie. Potem podczas środowiskowego festynu wolontariusze zapraszali do kotłowni na teatr cieni z dobrymi duchami w roli głównej

Pełny sukces. Tłumy  dzieci i młodzieży oraz dorosłych cierpliwie czekały na wejście do kotłowni. Ponad 100 osób złożyło swoje podpisy na liście wyrażając poparcie dla idei powstania klubu, a dodatkowo dzieci oraz młodzież podpisały się na plakacie „Kotłownia – jestem za”. Gośćmi w kotłowni, którzy wsparli nasze działania byli między innymi Pani Ewa Bromboszcz – dyrektor MOPS Katowice, Pan Maciej Maciejewski-Pełnomocnik Prezydenta Miasta Katowice ds. Problemów Uzależnień, Pani Urszula Cieśla – prezes Stowarzyszenia dla Szopienic. Przewodniczący Rady jednostki Pomocniczej  nr 15 Pan Marek Wolf.

Duch uwolniony i co dalej?

Remont kotłowni ma zostać sfinansowany z funduszy europejskich. Zadanie zostanie zrealizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. Trzymamy wszyscy mocno kciuki, żeby plany udało się zrealizować. Dzięki naszym staraniom „dobry duch kotłowni” ukazał swe oblicze. W miejscu starej, nieużywanej od kilku lat kotłowni powstanie Centrum Animacji Młodzieżowej „ KOTŁOWANIA”.

Siła marzeń

Od początku mieliśmy i nadal mamy w sobie przekonanie, że młodzież w Szopienicach zasługuje na to, żeby mieć swoje miejsce. Od lat młodzi wolontariusze pomagają w organizacji wielu lokalnych imprez. Bez ich wsparcia trudno wyobrazić sobie organizację środowiskowych wydarzeń, Dnia Sąsiada i wielu innych imprez.

Projekt „Kotłownia” wydawał się na początku nierealnym pomysłem ze względu na rozległość i wielkość inwestycji. Okazało się jednak, że jeśli naprawdę czegoś chcemy i mamy przekonanie, że jest ważne wszystko zależy od siły naszej determinacji, a tej nam nie zabrakło…

Autor: Beata Laska Wiceprezes Stowarzyszenia „Mocni Razem”