Radomskie “Zielone ławeczki”
Są miejsca, gdzie ludzie tylko dlatego że tam mieszkaja narażeni są na złe postrzeganie przez mieszkańców innych osiedli. Takimi miejscami są z pewnością osiedla socjalne.
W Radomiu właśnie te obszary wybrano do pracy dla organizatorów społeczności lokalnej, po to by udowodnić innym mieszkańcom miasta, że trudna sytuacja życiowa nie zawsze spowodowana jest biernością. Już teraz widać, że mieszkańcy tych miejsc mają ciekawe pomysły i potrafią je zrealizować. Dowodem na to jest ich udział i wygrana w ogólnopolskim konkursie “Zielona ławeczka”.
“Zielona ławeczka ” to prospołeczny projekt grantowy Banku Ochrony Środowiska, adresowany do mieszkańców otwartych osiedli w miastach powyżej 50 tysięcy mieszkańców. Projekt miał umożliwić przemianę zaniedbanych terenów na osiedlach w zielone zakątki, mini-ogrody z zieloną ławeczką. Pozwoli to ożywić miejsca wokół bloków, stworzyć przestrzeń do odpoczynku i spotkań. Zaangażowanie mieszkańców pokazuje jak wiele można zdziałać wspólnymi siłami – wystarczą tylko chęci i dobry pomysł. Podejmowane przez mieszkańców prace ogrodnicze mają wpłynąć nie tylko na poprawę estetyki wokół miejsca zamieszkania, ale również poprawić relacje pomiędzy sąsiadami. Spośród nadesłanych na konkurs 63 projektów do realizacji wybrano 26, w tym 3 z Radomia: “Słoneczny ogród” z ulicy Mroza, “Ukwiecony koniec świata” z ulicy Marii Gajl oraz “Zaczarowany zakątek” z ulicy Wolanowskiej. Każdy projekt otrzymał grant w wysokości 800 złotych oraz ławeczkę do ustawienia w odnowionym miejscu. Projekt jest w trakcie realizacji.
Pierwsze efekty pracy widać już przy ulicy M. Gajl oraz Wolanowskiej. -Pomagaliśmy mieszkańcom jeśli chodzi o wypełnianie dokumentów i dopełnienie wszelkich procedur. Reszta to ich ciężka praca – mówią organizatorzy społeczności lokalnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.
Przy ulicy Wolanowskiej powstały skalniak, nieduża fontanna, oczko wodne i nowe trawniki. Na własną rękę i za swoje pieniądze lokatorzy zrobili stół i ławki, nad nimi postawili parasol.
– Wszystkie prace wykonaliśmy sami, od urządzenia trawnika po budowę oczka. Na początku nie sądziliśmy, że to aż tak ładnie wyjdzie – mówi liderka zespołu “Wolanowskie Niezapominajki”. – Dzięki naszej pracy mamy fajne miejsce, gdzie możemy spędzić czas – dodaje.
Mieszkańcy ulicy Wolanowskiej planują też dokupić żywe kaczki, które będą pływały w oczku. Na osiedlu Marii Gajl prace mieszkańców dobiegają końca, dzięki zaangażowaniu mieszkańców przygotowano teren i posadzono iglaki. Dużą część pracy wykonały z pomoca rodziców maluchy. Na ulicy Mroza prace dopiero się rozpoczynają, jednak jak mówią mieszkańcy: -U nas tez będzie pięknie. Nie wątpimy, gdyż mieszkańcy wykazują się niesamowitą kreatywnością i pracowitością.
I to nie koniec wsparcia na jakie mogą liczyć mieszkańcy. W październiku 2014 r. przeprowadzone zostanie głosowanie internautów na najlepszą aranżację mini-ogrodu spośród projektów zgłoszonych do konkursu “Zielona Ławeczka”. Projekty będą dostępne w zakładce Projekty na stronie internetowej zielonalaweczka.pl. Aby głos internauty był ważny – należy zagłosować na trzy projekty. Trzy Zespoły, których projekty zostaną najwyżej ocenione otrzymają nagrody rzeczowe (sprzęt ogrodniczy) o wartości 600 zł. brutto każda.
W imieniu mieszkańców wygranych osiedli organizatorzy społeczności lokalnej z Radomia zapraaszają do głosowania.