Aktualności

Rusza tydzień z internetem

24 marca rozpoczęła się ogólnoeuropejska kampania „Tydzień z Internetem”. W Polsce w akcję włączyło się już blisko 400 instytucji i organizacji: biblioteki, szkoły, domy kultury, pracownie komputerowe i organizacje pozarządowe.

Każda z nich zorganizuje w tym czasie spotkania dla ludzi w różnym wieku, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak pożytecznie korzystać z Internetu i jak nowe technologie mogą pomóc w znalezieniu pracy lub zaplanowaniu przyszłości zawodowej.

„Tydzień z Internetem” to ogólnoeuropejska akcja koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre Europe, wspierana przez Neelie Kroes, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Kampania odbędzie się po raz czwarty. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak Internet i znajomość nowych technologii pomagają w poszukiwaniu pracy. Akcja wpisuje się tym samym w inicjatywę Komisji Europejskiej „e-Skills for jobs 2014”, służącą zwiększaniu umiejętności cyfrowych potrzebnych we współczesnej gospodarce. W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), prowadząca m.in. ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.

W czasie „Tygodnia z Internetem” (24 – 30 marca) instytucje i organizacje, które zaangażowały się w kampanię, zorganizują spotkania dla ludzi w różnym wieku. Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego: Chcemy, aby „Tydzień z Internetem” przyciągał nie tylko osoby, które dopiero chcą odkryć potencjał Internetu, ale także młodych ludzi, obecnych w sieci niemal non stop. Dlatego scenariusze spotkań, które proponujemy w ramach kampanii, mają zachęcić do korzystania z Internetu, a także pokazać, że można używać go bardziej pożytecznie, że można tu znaleźć informacje przydatne w rozwoju osobistym, w nauce, w pracy.

„CO ZE MNIE WYROŚNIE?”

Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? Kiper to człowiek uczący innych jak uniknąć kipienia mleka? Taksator to producent taksówek? Jak wygląda praca na planie filmowym? Co trzeba umieć, aby zostać astronomem lub inżynierem? Na te i wiele innych pytań będą poszukiwać odpowiedzi dzieci w wieku 6-9 lat, a także ich rodzice, którzy wezmą udział w spotkaniu inspirowanym książką Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Co z Ciebie wyrośnie?”, a na jego zakończenie zostaną zaproszeni do zagrania w grę komputerową na stronie www.cozciebiewyrosnie.pl. (Scenariusz przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).

„ZAGRAJ W PRZYSZŁOŚĆ”

Grać będą drużyny składające się z uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie poznają różnego typu zawody oraz umiejętności niezbędne do ich wykonywania, nauczą się kojarzyć swoje zasoby osobiste z konkretnymi zawodami, a także przypomną sobie swoje największe dotychczasowe sukcesy. Poznają także bezpłatne narzędzie „Twój potencjał” przeznaczone dla osób zastanawiających się nad wyborem ścieżki zawodowej, dostępne online w serwisie www.praca-enter.pl. (Scenariusz przygotowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych we współpracy z FRSI i z Microsoft, między innymi w oparciu o zasoby z projektów „RozPRACUJ to z biblioteką” i „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”).

„POLE DO POPISU”

Przygotowane przede wszystkim z myślą o seniorach, ale nie tylko. Podczas internetowego, przeprowadzonego na żywo wykładu, uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z komputera oraz jak przez Internet zdobywać wiedzę i kompetencje, które mogą być przydatne na rynku pracy. Przekonają się, jak pomóc we wskazaniu kierunków rozwoju swoim dzieciom czy wnukom, sprawdzą również, gdzie szukać informacji pomocnych w znalezieniu pracy i dlaczego na emeryturze warto zostać wolontariuszem. (Scenariusz przygotowany przez Orange Polska i Fundację Orange).

Scenariusze, a także wszystkie informacje na temat „Tygodnia z Internetem” można znaleźć na portalu www.biblioteki.org. Uczestnicy kampanii mogą także skorzystać z materiałów, które na potrzeby „Tygodnia z Internetem” przygotowała Fundacja Aktywizacja, z myślą o współpracujących z nią e-centrach. Są to dwa scenariusze zajęć dla instytucji lub organizacji, które przyłączą się do kampanii: warsztat o tym, jak korzystać z komputera w poszukiwaniu pracy oraz scenariusz „Usiądź na moim miejscu”, uświadamiający pracodawcom, jakie bariery w korzystaniu z nowoczesnych technologii muszą przełamywać osoby niepełnosprawne. Materiały są dostępne na stronie Fundacji: www.aktywizacja.org.pl/gow2014/.

Kampanii towarzyszy konkurs „Odyseja technologiczna 2025”. Może wziąć w nim udział każda osoba, która będzie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w ramach „Tygodnia z Internetem”. Wystarczy opisać (w dowolnej formie) swój dzień w świecie nowych technologii w 2025 roku. Zgłoszenia będzie można przesyłać od 31 marca do 30 kwietnia 2014 za pomocą internetowego formularza, który będzie dostępny na www.biblioteki.org. Na autorów najlepszych prac konkursowych czekają nagrody:

I nagroda – tablet SAMSUNG P5200 GALAXY TAB 3 10.1 BIA ufundowany przez Orange Polska
II nagroda – telefon NOKIA 925 LUMIA BIAŁY ufundowany przez Orange Polska
III nagroda – telefon HTC 301E DESIRE 300 CZARNY ufundowany przez Orange Polska

Nagrodzone zostaną także instytucje lub organizacje, które włączą się w kampanię i zostaną wskazane przez autorów w zgłoszeniach – trafią do nich aparaty cyfrowe ufundowane przez UPC Polska.

PARTNERZY KAMPANII

  1. Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół
  2. Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL – działania informacyjne skierowane do społeczności lokalnych
  3. Federacja Inicjatyw Oświatowych – działania informacyjne skierowane do szkół
  4. Fundacja Aktywizacja – z myślą o współpracujących z nią e-centrach przygotowała jednodniowy warsztat o tym, jak korzystać z komputera w poszukiwaniu pracy oraz scenariusz „Usiądź na moim miejscu”, uświadamiający pracodawcom, jakie bariery w korzystaniu z nowoczesnych technologii muszą przełamywać osoby niepełnosprawne.
  5. Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – przygotowanie scenariusza „Zagraj w przyszłość” we współpracy z FRSI i Microsoft
  6. Orange Polska i Fundacja Orange – przygotowanie scenariusza „Pole do popisu”, ufundowanie nagród w konkursie
  7. Microsoft – działania informacyjne skierowane do e-centrów, współpraca merytoryczna przy scenariuszu „Zagraj w przyszłość”, wsparcie organizacyjne
  8. UPC Polska – działania informacyjne skierowane do Pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie

KOORDYNATOR KAMPANII W POLSCE

Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI) wspiera rozwój społeczności lokalnych pomagając instytucjom i organizacjom wykorzystywać potencjał nowoczesnych technologii (ICT). Więcej informacji: www.frsi.org.pl.