Aktualności

Spotkanie Klubu Sąsiedzkiego: Zacznij rok z Q Ruchem!

Q Ruch Sąsiedzki zaprasza na pierwsze z pięciu spotkań Klubu Sąsiedzkiego, w którym spotkacie zaangażowanych i aktywnych sąsiadów i sąsiadki z całej Warszawy. To miejsce refleksji i wymiany dobrych praktyk w zakresie budowania przyjaznego sąsiedztwa. Za każdym razem spotkania odbywać się będą w inspirujących sąsiedzkich miejscach, z ciekawymi gośćmi i nowymi pomysłami.Spotkanie odbędzie się 30 stycznia 2013 r. w godz. 18.00-20.00 w Praskiej Bibliotece Sąsiedzkiej, ul. Okrzei 28, dzielnica Praga-Północ.

Temat: Zrozumieć jak działa miejsce. Przyjazne sąsiedzkie miejsce w pozornie nieprzyjaznym otoczeniu.

Cel spotkania: Rozpowszechnianie dobrych przykładów uruchomiania oddolnych inicjatyw sąsiedzkich – trwałość i jakość.

Dla kogo: Na spotkanie zapraszamy aktywnych mieszkańców, przedstawicieli grup sąsiedzkich, wspólnot, stowarzyszeń, instytucji, Urzędu m.st. Warszawa

W spotkaniu uczestniczą:

  • Maria Dąbrowska-Majewska – współtwórczyni fundacji “Zmiana”. Nie kontestuje rzeczywistości, tylko ją adaptuje, zmienia, podziwia to, czego zmieniać nie potrzeba. Widok za oknem mieszkania ciągle przypomina jej, skąd jest. Wspólnie z przyjaciółkami tworzy projekty “Bibliotek Sąsiedzkich” i “Książek w pudle”, gdzie wszystko wydarza się między książką a sąsiadem.
  • Marta Żakowska – antropolożka i animatorka kultury, absolwentka Instytutu Kultury Polskiej UW/School of Slavonic and East European Studies University College London, członkini Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej w Warszawie. Założycielka i redaktorka naczelna Magazynu Miasta (www.publica.pl/magazynmiasta), z ramienia IBPP i Magazynu Miasta koordynowała i produkowała wiele wydarzeń związanych z przestrzeniami miejskimi.
  • Karolina Kopińska – kiedyś koordynatorka działań w ramach Q-Ruchu Sąsiedzkiego, pracuje w Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, odpowiedzialna za koncepcję Centrum Społecznego PACA na warszawskim Grochowie.

18.00 – 18.15   –  Wprowadzenie.

18.15 – 18.45   – Maria Dąbrowska-Majewska oraz zespół Biblioteki – Historia inicjatywy „Praska Biblioteka Sąsiedzka”.

18.45 – 19.15 – MartaŻakowska – miejskie inicjatywy, którym się powiodło.

18.45 – 19.00   – Karolina Kopińska – Centrum Społeczne Paca- wizje, plany, działania.

19.00 – 19.45   – Dyskusja: pytania i odpowiedzi.

19.45 – 20.00  – Podsumowanie, zamknięcie spotkania.

Więcej na www.inicjatywysasiedzkie.pl

Czekamy na Was!