Aktualności

Stażystki z Ukrainy w Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL

Ostatnio mieliśmy okazję gościć u siebie dwie stażystki zza naszej wschodniej granicy.  Dzieliliśmy się z nimi naszym doświadczeniem  związanym z budowaniem aktywnych społeczności i zwiększania udziału mieszkańców w decyzjach podejmowanych przez samorząd.

Jedna z Ukrainek reprezentowała organizację, która pomaga więźniom opuszczającym zakłady karne. Los byłych więźniów jest silnie uzależniony od tego do jakiej społeczności – aktywnej i otwartej czy biernej i podzielonej – trafiają po odbyciu wyroku. Jak zmieniać środowisko lokalne, aby każdy czuł się w nim docenianym i odpowiedzialnym za nie? – o tym rozmawialiśmy ze stażystkami podczas jednego ze spotkań.

Podczas drugiego spotkania zaprezentowaliśmy projekt „Decydujmy Razem”. Mówiliśmy o tym jak zachęcać lokalne władze do wspierania mechanizmów partycypacji oraz jaka może być rola organizacji pozarządowych w tym procesie.

Stażystki przyjechały do Polski na zaproszenie Stowarzyszenia Wschodnioeuropejskie Centrum Demokratyczne, przy wsparciu National Endowment for Democracy (NED), w ramach projektu „Zwiększenie wpływu organizacji pozarządowych w społecznościach lokalnych południowej Ukrainy”, którego celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i inicjatyw społecznych na południu Ukrainy.