Zadanie 12 – wydarzenia COGREEN
ZADANIE 12 (Event 12)
Seminarium walidacyjne
W ramach Wydarzenia 12, w dniach 23-24 września 2024 r., UNIRIJEKA i ŽMERGO zorganizowały 2-dniowe międzynarodowe seminarium walidacyjne w Opatiji w Chorwacji, jako wydarzenie in situ mające na celu umożliwienie wymiany i dyskusji między wszystkimi partnerami i trenerami na temat tego, co wynikło z Wydarzenia nr 11. W ciągu dwóch dni 37 uczestników zaprezentowało i omówiło, w jaki sposób działania projektowe przyczyniają się do zmian w społecznościach lokalnych.
Przedstawiciele trenerów CO-GREEN każdego z partnerów przedstawili raporty trenerów, porównując uwagi na temat metodologii, procesów i wyników. Następnie trenerzy każdego z partnerów i aktywiści CO-GREEN z Chorwacji opisali pozytywne zmiany w społecznościach, które wyłoniły się z laboratoriów obywatelskich i lokalnych warsztatów.
Włochy: W trzech społecznościach, Cavalese, Magione i Cosenza-Panebianco, utworzono i zaktywizowano grupę obywateli i mieszkańców, mobilizując ich do działania na rzecz dobra społeczności. Ustanowiono sieci i relacje ze szkołami, uniwersytetami, przedsiębiorstwami, innymi stowarzyszeniami i gminami. Podręczniki na temat "społeczności" i "zielonej społeczności" zostały stworzone i rozpowszechnione w szkołach i społecznościach. Trzy społeczności pracują wspólnie nad produkcją filmu i wywiadów.
Chorwacja: Trenerzy i działacze z Chorwacji poinformowali, że cel działań chorwackiego zespołu został osiągnięty:
Zespół z powodzeniem zachęcił interesariuszy (organizacje i osoby prywatne) do aktywnego udziału w procesie innowacji społecznych w swoich społecznościach i wzmocnienia relacji partnerskich między osobami i organizacjami, które współpracują w zakresie wspólnych kwestii środowiskowych. Utworzono sieć "Green" w okręgu Primorje-Gorski Kotar, aby uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących kanałów rozpowszechniania i najbardziej odpowiedniej strategii komunikacji między stowarzyszeniami, organizacjami i mediami. W rezultacie utworzono wewnętrzne kanały komunikacji między członkami, a także zewnętrzną komunikację ze społeczeństwem, w celu informowania o bieżących wydarzeniach środowiskowych i zwiększenia zaangażowania obywateli w rozwiązywanie zidentyfikowanych problemów, którymi sieć postanowiła się zająć.
Sposoby komunikowania się z l lokalnymi liderami i obywatelami. Aktywiści i mentorzy nauczyli się skutecznych technik komunikacji i zbadali sposoby mobilizowania obywateli do zrównoważonego działania. Uczestnicy podczas realizacji projektu zidentyfikowali działania potrzebne w lokalnej społeczności, a niektóre z nich zostały wdrożone, przynosząc zmiany poprzez projekt CO GREEN.
Grecja: Szkolenie zielonych aktywatorów opierało się na dwóch głównych filarach:
1. Ramy teoretyczne i znajomość dobrych praktyk.
2. Udział w planowanych i bieżących działaniach.
Ten framework umożliwił dwie rzeczy:
A) Szkolenie miało na celu zwiększenie wiedzy uczestników na temat głównych kwestii środowiskowych wpływających na region oraz zwiększenie ich umiejętności komunikacyjnych i badawczych.
B) Stażyści zgłosili się na ochotnika do udziału w działaniach, które mają wpływ społeczny i środowiskowy, takich jak ogrody szkolne i projekt gospodarki o obiegu zamkniętym obejmujący zbieranie pozostałości kawy z ekspresów do kawy.
Polska: Aktywiści przedstawili cele lokalnych projektów (rewitalizacja zdegradowanego obszaru ulicy Stawidłowej w Elblągu oraz rozbudowa księgozbioru bajek i ogrodu społecznego w Starachowicach), autorskie metody pracy ze społecznościami wraz z komentarzami na temat ich rozwoju. Aktywiści podkreślali rezultaty osiągnięte dzięki inicjatywom projektu: integrację międzypokoleniową, integrację społeczności lokalnych, aktywizację lokalnych liderów oraz wzmocnienie współpracy międzyinstytucjonalnej. Uczestnicy seminarium zapoznali się z dokumentacją fotograficzną działań w Elblągu oraz książką wydaną przez partnerów w Starachowicach, która była jednym z rezultatów projektu.
Partnerzy projektu, trenerzy i aktywiści dyskutowali na temat spuścizny programu szkoleniowego CO-GREEN. Doszli do wniosku, że trenerzy i partnerzy projektu odegrali kluczową rolę w motywowaniu facylitatorów oraz zapewnianiu kompleksowych szkoleń i wsparcia dla społeczności. Aktywiści CO-GREEN korzystali z różnych narzędzi i organizowali spotkania, aby poruszać ważne tematy, takie jak rozwój społeczności, zrównoważony rozwój i równość płci. Metodologia projektu pozwoliła mieszkańcom przejąć inicjatywę, wspierając aktywne obywatelstwo i tworząc integracyjne przestrzenie do dzielenia się. W rezultacie pojawiły się nowe formy aktywnego obywatelstwa, co doprowadziło do powstania nowych stowarzyszeń i interakcji międzypokoleniowych w społecznościach.
Projekt CO-GREEN jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.