Aktualności

Zadanie 16 – wydarzenia COGREEN

ZADANIE 16 (Event 16)

Konferencja kończąca

D16.1 – Konferencja kończąca

Konferencja podsumowująca projekt CO-GREEN odbyła się 15 listopada na Wydziale Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (Collegium Minus).

Wydarzenie rozpoczęło się od wizyt studyjnych. Goście, w tym  przedstawiciele Centrów Usług Społecznych z Elbląga, Górna, Wiązownej i Starachowic, odwiedzili toruńskie Centrum Usług Społecznych w nowym budynku na Bydgoskim Przedmieściu. Jest to jedna z pierwszych instytucji w Polsce, która ma  w przyszłości zastąpić tradycyjne ośrodki pomocy społecznej, oferując usługi szerszym grupom obywateli. Goście zapoznali się ze specyfiką działania i wyzwaniami stojącymi przed toruńskim CUS, zestawiając je z doświadczeniami  śródziemnomorskimi i lokalną specyfiką innych polskich instytucji. W programie znalazło się także spotkanie z aktywistami ze Stowarzyszenia Zielone Wrzosy, którzy opowiedzieli o swoich działaniach na rzecz ochrony łąki i lasu w północnej  części Torunia oraz innych projektach edukacyjnych i interwencyjnych z zakresu ekologii.

Część warsztatowa, prowadzona przez gospodarzy, skupiła się na podsumowaniu przebiegu projektu i próbie wyłonienia katalogu dobrych praktyk  zielonych aktywistów, ze szczególnym naciskiem na utrwalenie efektów projektu CO-GREEN i nakreślenie perspektyw kontynuacji w przyszłości. Uczestnicy warsztatów dzielili się swoimi doświadczeniami w czterech głównych obszarach:  współpracy międzyludzkiej, współpracy międzyinstytucjonalnej, zaangażowanych zasobów oraz wypracowanych metod pracy w społecznościach. Głównymi wnioskami z warsztatów były (1) potrzeba zaangażowania szerokiej gamy lokalnych  grup mieszkańców, od dzieci po seniorów; (2) potrzeba opracowania formuły działania, która w wystarczającym stopniu angażuje  uczestników o różnych profilach społeczno-demograficznych i motywacjach; (3) potrzeba sformułowania  przekonujących, a zatem namacalnych i skoncentrowanych na osobie komunikatów wokół projektu, w komunikacji przez cały czas trwania projektu.

Konferencję zakończył wykład profesor Marii Lewickiej z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znanej psycholog społecznej specjalizującej się w psychologii miejsca. Badaczka mówiła o współczesnym zderzeniu trzech podejść do miasta: historycznego, nowoczesnego i zielonego oraz o złożonej relacji między ludzką  psychiką a naturą, która potęguje napięcia wokół polityki miejskiej. Wykład zakończył się dyskusją z udziałem uczestników projektu i mieszkańców Torunia.


Projekt CO-GREEN jest finansowany ze środków Unii Europejskiej. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

EN Co-funded by the EU_PANTONE