Aktualności

Zmarł Tadeusz Mazowiecki. Symbol demokratycznych przemian w Polsce

Składamy kondolencje w związku z odejściem wielkiego Polaka- premiera Tadeusz Mazowieckiego.  Dla nas w pamięci pozostanie nie tylko jako symbol demokratycznych przemian, ale  także jako ambasador spotkania „Rzeczpospolita lokalna. Sejm Społeczników, bojowników i ekspertów”.

W 2012 roku premier Tadeusz Mazowiecki włączył się do inicjatywy sejmu społeczników, bojowników i ekspertów. Wydarzenie to było dla niego, jak sam mówił, odświeżeniem spojrzenia na rozwój społeczeństwa lokalnego. Podczas otwierającego Rzeczpospolitą Lokalną wystąpienia powiedział:

Proszę Państwa, kiedy w 1989 roku rozpoczęła się wielka zmiana w Polsce (…)No to właśnie w tym zawierała się istota zmiany, ażeby to państwo było państwem obywateli.

Ale to ma być tak, że nie tylko państwo jest silne, ale również społeczeństwo ma być silne- nie słabe- nie zatomizowana masa. Tylko społeczeństwo, które czuje swoją podmiotowość, które widzi pole do działania, które się organizuje (…)

To wymaga nowych inicjatyw i państwo jesteście pełni tych inicjatyw. Podzielcie się waszym doświadczeniem, ale podzielcie się właśnie z instytucjami parlamentu, państwa, rezultatami waszych debat. Życzę wam i życzę wam wszystkim, żeby ten wasz sejm odświeżył wasze spojrzenie na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Na rozwój po prostu lepszej Polski.

To wystąpienie pozostanie dla nas misją kolejnych spotkań Rzeczpospolitej Lokalnej.
Dziękujemy Panie Premierze!