Aktualności

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie

Muhammad Yunus, wynalzca mikrokredytów, które odmieniają losy milionów ludzi, laureat pokojowej nagrody nobla, członek Ashoki wygłosi wykład w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Noblista w swoim wykładzie pt. „Przedsiębiorczość społeczna. Nowy model biznesowy oparty na… bezinteresowności” opowie o tym jak ubodzy z Bangladeszu nauczyli go nowej ekonomii i podsunęli pomysły, które znalazły wyraz w nowej strategii rozwoju Unii Europejskiej. Spotkanie odbędzie się 31 stycznia o godz. 18.00 w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Muhammad Yunus urodził się w 1940 r. w brytyjskich Indiach (obecnie Bangladesz). Jest założycielem Grameen Bank, który udziela w Bangladeszu niewielkich kredytów bez zabezpieczenia osobom ubogim na rozkręcenie drobnej przedsiębiorczości. Klientami Grameen Banku są najczęściej kobiety pożyczające 12-15 dolarów. Odsetek spłacanych kredytów wynosi niemal 98 proc. Z usług banku korzysta ponad 8 mln kredytobiorców. Model działania Banku jest stosowany również w innych krajach.

W 2006 roku Grameen Bank wraz ze swoim twórcą uzyskali Pokojową Nagrodę Nobla „za wysiłek na rzecz stworzenia warunków do ekonomicznego i społecznego rozwoju od podstaw”.

Muhammad Yunus jest członkiem międzynarodowej organizacji Ashoka, która wyszukuje i zrzesza wyjątkowe osobowości, wprowadzające innowacyjne, systemowe rozwiązania problemów społecznych. Misją Ashoki jest budowanie społeczeństwa obywatelskiego, w którym każdy ma możliwości i wsparcie do wprowadzania zmiany społecznej. Wśród członków Ashoki są również eksperci Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL: Bohdan Skrzypczak, Paweł Jordan, Ewa Romanow-Pękal, Ewa Smuk-Stratenwerth.

Na spotkanie z noblistą zapraszają: Wydawnictwo ConCorda; Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Biuro Projektowe w Polsce; Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie; Magazyn ThinkTank. Współorganizatorami spotkania są Uniwersytet Warszawski; Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego; Forum Odpowiedzialnego Biznesu; Partnerstwo dla Zdrowia; ShARE SGH.

Termin: 31 stycznia 2012 r, g. 18.00,
Miejsce: BUW, ul. Dobra 56/66 w Warszawie, sala wystawowa (nr 097) na parterze