Aktualności

Mamy dla mam

Któż inny zna najlepiej potrzeby matek jak nie inne matki? Klub Mam na warszawskim Bemowie powstał właśnie jako odpowiedź samych mam na swoje własne potrzeby, ale i zarazem na potrzeby innych mam.

Tryb życia kobiety krótko po urodzeniu dziecka zmienia się diametralnie i można go opisać w skrócie paroma słowami: więcej czasu spędzonego w domu, a mniej poza domem. Przewijanie dziecka, karmienie, spacery, częste nieprzespane noce i tak co dzień. Co więcej, jak podkreślają same mamy: „w większości jesteśmy mieszkańcami napływowymi, co wiąże się z tym, że nasze najbliższe rodziny pozostają daleko”. I ten brak najbliższej rodziny przy sobie daje się mocno we znaki. Pojawia się pustka, poczucie samotności, a co za tym idzie – potrzeba wyjścia z domu do ludzi, spotkań, zwykła potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem, który mówi więcej niż „bla bla” i „gu, gu”. Dodatkowo pojawia się bardzo silna potrzeba rozmowy z innymi mamami, borykającymi się na co dzień z podobnymi problemami, potrzeba poradzenia się kogoś.

Dlatego też grupą docelową Klubu Mam są właśnie mamy z najmłodszymi dziećmi, czyli tymi głównie w wieku przedprzedszkolnym, tak mniej więcej do trzech lat. Jeżeli zaś chodzi o dolną granicę wieku dziecka, to takowej nie ma, na spotkania przychodzą mamy nawet z kilkumiesięcznymi bobasami.

Początki bywają trudne, ale nie tym razem:

Jak to się wszystko zaczęło? Dlaczego właśnie Klub Mam? Inspiracją dla całej tej inicjatywy był artykuł w Twoim Stylu pt.: „Witamy w klubie”, w którym to opisane były podobne miejsca funkcjonujące za granicą oraz pierwszy tego typu klub dla mam powstały w Warszawie na Ursynowie. Jak mówiła podczas otwarcia klubu jego założycielka Marta Puszakowska (obecna Radna dzielnicy Bemowo) dla telewizji TVN Warszawa: „Szukałam takiego miejsca u nas, na Bemowie. W internecie, trochę pytałam znajomych. Nikt nic o czymś takim nie słyszał. Mój mąż powiedział: sama załóż taki klub.” To był właśnie pierwszy impuls, a potem już wszystko potoczyło się bardzo szybko. Dobrze znając z własnego doświadczenia potrzeby mam, pani Marta pomyślała, dlaczego by nie spróbować założyć takiego klubu, zrzeszającego mamy z Bemowa i okolic? Jak pomyślała, tak też zrobiła…

Dalszą część artykułu opisującego jak powstał i jak działa Klub Mam na warszawskim Bemowie znajdziecie w publikacji wydanej przez Q Ruch Sąsiedzki prowadzony przy Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pt. „Sąsiedzi nie gryzą. Czyli 20 lokalnych inicjatyw i nie tylko”(str. 17 – 23).

Książka opisuje lokalne działania w Warszawie i przeznaczona jest dla osób rozpoczynających działalność animacyjną w przestrzeni miejskiej. Z publikacji można dowiedzieć się w jaki sposób inni mieszkańcy, stowarzyszenia, grupy artystyczne i przedstawiciele lokalnego biznesu starają się ożywić i zmienić miejsce, w którym mieszkają i pracują. Autorzy za pośrednictwem tego zbioru dobrych praktyk pokazują kim są ludzie, którzy działają w Warszawie, jakie osiągnęli sukcesy, oraz z jakimi trudnościami musieli się zmierzyć.

Jeżeli chcesz ożywić swoje otoczenie ale brakuje Ci pomysłu lub masz pomysł ale nie wiesz jak zaangażować w niego swoich sąsiadów – ta lektura jest dla Ciebie!

Publikacja została wydana dzięki współfinansowaniu ze środków m. St. Warszawy.

Sąsiedzi nie gryzą. Czyli 20 lokalnych inicjatyw i nie tylko

Więcej o Q Ruchu Sąsiedzkim można dowiedzieć się ze strony internetowej www.inicjatywysasiedzkie.pl

Autorka artykułu: Anna Górska
Zdjęcie: Archiwum Klubu Mam