Aktualności

Nowa publikacja CAL: “Przepis na współpracę w bibliotece. Poradnik praktyk i inspiracji”

“Czy współpraca – trawestując słowa piosenki – to lek na całe zło?

Pewnie nie, jednak doświadczenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL pokazują, że współpraca partnerska w środowisku opłaca się wszystkim! Zyskują na niej instytucje publiczne i organizacje, bo wspólnie wypracowane pomysły są pełniejsze i bardziej kreatywne – uwzględniają różne perspektywy, otwierają drogi na przyszłość. Razem łatwiej też radzić sobie z brakami lokalowymi, finansowymi czy kadrowymi. A przecież różnego rodzaju „braki” to, w dobie kryzysu, bolączka nie tylko małych, ale i dużych bibliotek. Ale przede wszystkim na skutecznej współpracy ostatecznie zyskują mieszkańcy.

W dzisiejszych czasach aktualne jest więc pytanie nie „czy”, ale „jak” współpracować. Choć współpraca lokalna – co deklarują biblioteki biorące udział w Programie Rozwoju Bibliotek – to powszechna praktyka, jednak zawsze warto odpowiedzieć sobie na pytanie: jak to robić jeszcze lepiej? Jak współpracować, aby przysparzać jak najwięcej korzyści użytkownikom bibliotek, społecznościom lokalnym, a w konsekwencji samym bibliotekom i ich partnerom? Jak rozwijać partnerstwo, żeby czerpać z tego satysfakcję i radość? Jak szukać sojuszników i włączać w nasze działania ludzi? Mamy nadzieję, że ta publikacja pomoże Wam znaleźć odpowiedzi na te i inne pytania!”

Publikację „Przepis na współpracę w bibliotece. Poradnik praktyk i inspiracji” opracowało Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Link do publikacji: Przepis na współpracę w bibliotece. Poradnik praktyk i inspiracji.