Aktualności

Piąty Jarmark na Nikiszu

Centrum Aktywności Lokalnej w Nikiszowcu i społeczność Nikiszowca zapraszają na V Jarmark Na Nikiszu, który odbędzie się 8-9 grudnia 2012r. w katowickim Nikiszowcu.
Tegoroczny Jarmark jest szczególny – obchodzi swoją małą rocznicę. Pięć lat to niewiele w stuletniej historii osiedla. Jednak dla Nikiszowca te pięć lat to okres niezwykłych zmian i rozwoju. To także rocznica wspólnego sukcesu, jakim była inicjatywa budowy systemu monitoringu wizyjnego. Nie system, nie technika są tutaj najważniejsze. W 2008r. mieszkańcy Nikiszowca rozpoczeli wspólnie starania o monitoring, co roku podczas Jarmarków i innych realizowanych wydarzeń rozwijali swoją ideę, a przy niej kolejne i kolejne… Niezwykle ważne jest to, że efekty ich działań zostały osiągnięte w duchu współpracy i partnerstwa mieszkańców, organizatorów społeczności lokalnej, władz Katowic, radnych, Kościoła, instytucji, firm i organizacji lokalnych oraz regionalnych. Dziś Jarmark jest jedną z atrakcji turystycznych miasta i regionu a przy tym wciąż wydarzeniem społecznościowym i niekomercyjnym, finansowanym w dużej mierze ze środków Unii Europejskiej. W tym roku po raz pierwszy głównym organizatorem Jarmarku jest organizacja pozarządowa – Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych, która przejęła prowadzenie Centrum Aktywiści Lokalnej w Nikiszowcu dzięki dobremu partnerstwu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Katowicach. To też jest zmiana!

Organizatorzy zapraszają na koncerty polskie, śląskie (a nawet fińskie), prezentacje, spotkania z ciekawymi ludźmi, stragany z rękodziełem, kuchnią śląską, wyrobami i ozdobami świątecznymi, szkłem artystycznym, malarstwem, rzeźbą, biżuterią, koronkami itp., stoiska gastronomiczne, wino grzane, ciasta Michalskich, karuzelę wiedeńską, pociąg św. Mikołaja i wiele wiele innych atrakcji.

Waldemar Jan ze stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych był uczestnikiem trwającego ponad 1,5 roku kurs szkoleniowy przygotowujący do pełnienia roli organizatorów społeczności lokalnej. Kurs realizowany był w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” (Standardy w Pomocy)” [więcej o kursie >>>zobacz]

www.nikiszowiec.pl
http://www.facebook.com/JarmarkNaNikiszu