Aktualności

Pożegnanie z FAS

Trzeci i ostatni dzień Forum Animatorów Społecznych w Waplewie upłynął pod znakiem sesji warsztatowych. Integracja społeczności lokalnej przez produkt regionalny, praca z wolontariuszami, aktywizacja młodzieży – to tylko niektóre z tematów, którym poświęcone były spotkania.

Największym zainteresowaniem uczestników cieszył się właśnie warsztat poświęcony produktom regionalnym prowadzony przez Bożenę Chrząstowską z Ośrodka Pomocy Społecznej w Drohiczynie oraz Katarzynę Rostek z OPS w Tłuszczu. Warsztat był okazją do przekonania się, że za pomocą wspólnej pracy nad wytworzeniem i promocją regionalnego produktu można integrować i aktywizować lokalną społeczność. Ale uczestników przyciągnęła również możliwość zobaczenia i spróbowania regionalnych smakołyków.

Innym ciekawym spotkaniem było zaprezentowanie doświadczeń z ośrodków pomocy społecznej z trzech różnych miast: Wałbrzycha, Włocławka i Warszawy dotyczących współpracy z wolontariuszami. Jak udało się pozyskać wolontariuszy? W jaki sposób przydzielano im zadania? Jak ich motywowano do aktywności? – tego mogli dowiedzieć się wszyscy uczestniczący w warsztacie.

Pozostałe secesje warsztatowe poświęcone były aktywizowaniu seniorów, młodzieży, animacji społecznej w dużym mieście, wykorzystania metody Network Approach w pracy ze społecznością, wykorzystania chusty Klanzy w działaniach edukacyjnych, budowania partnerstw lokalnych czy realizowania modelu Organizowania Społeczności Lokalnej przez organizacje pozarządowe. Warsztaty okazały się kolejnym zastrzykiem energii i inspiracji do wykorzystania przez animatorów w swoich w swoich lokalnych społecznościach.

Forum Animatorów Społecznych w Waplewie odbyło się w ramach projektu „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.