Aktualności

Społeczności w działaniu

Prezentujemy reportaże dokumentujące wspólne działanie trzech społeczności: mieszkańców ulicy Wolanowskiej w Radomiu, gminy Długosiodło, Wyszkowa. Jedni robią boisko, inni pieszy rajd, a jeszcze inni organizują piknik z okazji Nocy Świętojańskiej. To, co łączy wszystkie te historie to ludzie, którzy zdecydowali się działać razem.

Jak aktywizować lokalne społeczności łącząc zabawę i dobrą atmosferę z edukacją? Jak dawać mieszkańcom przestrzeń na ich inicjatywę, zaangażowanie? Jak pokazać swoją aktywną społeczność, konkurując z sensacjami w mediach? Odpowiedzią na te i inne pytania o lokalne, oddolne działania w społecznościach były kampanie lokalnej organizowane przez uczestników Mazowieckiego Laboratorium Integracji Społecznej(MLIS). Nacisk w tych wydarzeniach położony został na ich oddolny charakter, dawanie przestrzeni mieszkańcom oraz integrację różnych grup, na co dzień żyjących osobno.

Organizowanie takich lokalnych wydarzeń można rozpatrywać przede wszystkim jako narzędzie pracy ze społecznościami, jako sposób pokazywania efektów pracy podejmowanych w ciągu całego roku. To także okazja do wspólnego spędzenia czasu, edukacji i integracji mieszkańców. Każda ze społeczności ma swój pomysł na takie wydarzenie i swoje dylematy, które wiążą się z ich realizacją. Poniżej przedstawiamy jak trzej uczestnicy MLIS poradzili sobie z tym zadaniem.

Zapraszamy do obejrzenia trzech kilkuminutowych filmów w reżyserii Jakuba Piątka*. Oglądając zachęcamy do zastanowienia się, co w lokalnym działaniu może interesować szerszą publiczność i jak znaleźć równowagę między realizmem, a promocją w opowiadaniu historii.

 

Społeczność w działaniu – Radom, Wolanowska:

Społeczność w działaniu – Wyszków:

Społeczność w działaniu –Długosiodło:

Opisy wydarzeń są dostępne na stronie mlis.cal.org.pl w zakładce “Kampanie promocyjne”.

* JAKUB PIĄTEK

Animator kultury związany z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych “ę”.

Studiował reżyserię filmową w PWFTiTV w Łodzi. Zrealizował etiudy dokumentalne „Jak wrócisz” i „Karuzelnicy” oraz fabularne „Pustostan” i „350 km”. Jego dokumentalny debiut „Matka”, zdobył m.in. Grand Prix w Teheranie, „Best European Short Film” w Portugalii, Najlepszy Film Dokumentalny w Bułgarii.