Standardy w Pomocy: Pilotaż na półmetku
W ramach projektu „Standardy w Pomocy” Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL wspólnie z Instytutem Spraw Publicznych wdraża innowacyjne standardy środowiskowej pracy socjalnej. Podczas trwającej obecnie Fazy pilotażu udało się już przeprowadzić 5 spośród 10 sesji szkoleniowych dla grupy kilkudziesięciu pracowników socjalnych.
W odbywających się cyklicznie w podwarszawskich Falentach trzydniowych sesjach szkoleniowych uczestniczy 82 pracowników socjalnych z całej Polski. Podzieleni na grupy aktywnie uczą się w jaki sposób wprowadzać w życie nowe standardy pracy socjalnej w zakresie organizowania społeczności lokalnej. Pomiędzy kolejnymi sesjami uczestnicy wykonują „zadania domowe”, czyli przepracowują w praktyce, w swoich środowiskach, poszczególne elementy pracy ze społecznością lokalną.
- Ciężka praca na sesjach edukacyjnych daje już pierwsze rezultaty. Uczestnicy aktywnie wyszli do społeczności tworząc obraz danego miejsca czyli mapę zasobów i potrzeb. Diagnoza wykazała problemy, dała podstawy do poszukiwania sojuszników i tworzenia sieci współpracy – głównie międzyinstytucjonalnej. Odbyły się też pierwsze spotkania z mieszańcami – mówi Paweł Jordan, ekspert ds. edukacji w projekcie „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej. Zaznacza, że mimo lęków i obaw związanych z pracą w środowisku lokalnym działania zaczynają przynosić efekty – Okazało się, że nie taki diabeł straszny jak go malują. W zdecydowanej większości społeczności odpowiedziały pozytywnie na propozycję wspólnego działania. Czyli początki są obiecujące. Patrzę pełen optymizmu na rok 2012, bo proces zmiany już się zaczął – podkreśla ekspert.
W ramach pilotażu oprócz sesji szkoleniowych odbywają się też m in. wizyty studyjne pracowników socjalnych w Wielkiej Brytanii, mentoring wspierający wdrażanie modelu OSL w praktyce oraz superwizje ośrodków pomocy społecznej, z których są uczestnicy pilotażu.
Dzięki pracy i zaangażowaniu uczestników w kolejnej części projektu (Faza wniosków i rekomendacji: czerwiec 2012 – listopad 2012) będzie możliwe podsumowanie rezultatów pilotażu, wyciągnięcie wniosków, zaproponowanie zmian oraz przygotowanie propozycji rozwiązań prawnych, które pozwolą na wdrożenie i realizację nowych standardów.
W listopadzie przyszłego roku rozpocznie się natomiast najważniejsza część czyli upowszechnienie wypracowanych form pracy środowiskowej. W ramach tej części przeszkolonych zostanie ok. 3 tys. osób – głownie pracowników socjalnych i przedstawicieli organizacji pozarządowych zainteresowanych pracą ze społecznościami lokalnymi.. W zapoznaniu się z nowym standardem pomoże im specjalny multimedialny pakiet informacyjny, pakiet edukacyjno-samokształceniowy oraz system wsparcia e-learningowego. Faza upowszechniania zakończy się w kwietniu 2014 r.
Projekt „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.